Activity 6 Mean Versus Median Student Worksheet-1.docx -...

This preview shows page 1 - 3 out of 6 pages.

Name: Anaisa Barron Mean Versus Median
1) Sarah and Andrew were comparing prices of their favorite energy bar. Eight grocery stores sell the PR energy bar for the following prices: $1.09 $1.29 $1.29 $1.35 $1.39 $1.49 $1.59 $1.79 Sarah claims the average price of the candy bar is $1.37 but Andrew disagreed and said the average price of the energy bar is actually $1.41. How did Sarah and Andrew come up with these prices? Based on their calculations, who do you think is correct and why?
2) Ms. Smith, a math teacher, recently gave a mathematics quiz in her class. The ten quiz scores were: 89 87 93 90 12 91 88 87 83 91 a) Based on the test scores above, would you say the class did well? Why or why not?

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture