quiz lesson 6

A 00667 efficiency

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: factors affecting the number of lamps required Fluorescent light is produced by _____. Correct B ) converting UV to visible light Fluorescent light is produced by converting UV to visible light Heather is a smart person who wants to save energy and money. So, she has replaced the 120 Watt incandescent light bulb in her house with a 28 Watt CFL bulb. The expected life of incandescent and CFL bulbs is 800 h and 8000 hours respectively. The purchase price of an incandescent bulb is $0.67 and for the CFL it is $5.71. The cost of electricity is 7 cents per kWh. What is her total savings over the life of the CFL bulb? Correct C ) 52.51 CFL energy cost for 8000 hrs = 28 / 1000 x 8000 x 7/100 = $15.68 Total cost for CFL = 5.71 + 15.68 = $21.39 Incandescent light energy cost for 8000 hrs = 120/ 1000 x 8000 x 7/100 = $67.2 # of Incandescent bulbs required = 8000/800 = 10 bulbs Total cost for Incandescent light = (0.67 x 10) + 67.2 = $73.9 Total Savings = 73.9- 21.39 = $52.51 A 100 watt incandescent light bulb is operated for 7 hours, and a 32 watt fluorescent light bulb is operated for the same period of time. At 8 cents per kWh, what is the cost savings in using the fluorescent bulb? Correct D ) 0.04 Incandescent light bulb Energy consumed = 100/1000 x 7 = 0.7 kWh Energy Cost = 0.7 x 8/100 = $0.056 Fluorescent light bulb Energy consumed = 32/1000 x 7 = 0.224 kWh Energy Cost = 0.224 x 8/100 = $0.01792 Savings in Energy Cost = 0.056- 0.01792 = $0.03808 Which of the following lighting methods is the most energy efficient? Correct C ) high intensity discharge HID lamps are the most energy efficienct Which one of the following methods of lighting is least efficient? Correct A ) incandescent Incandescent light bulbs are the least efficient Heather is a smart person who wants to save energy and money. So, she has replaced the 75 Watt incandescent light bulb in her house with a 13 Watt CFL bulb. The expected life of incandescent and CFL bulbs is 800 h and 8000 hours respectively. The purchase price of an incandescent bulb is $0.59 and for the CFL it is $5.3...
View Full Document

This note was uploaded on 09/24/2013 for the course EGEE 102 taught by Professor Pisupati,sarmave during the Spring '07 term at Penn State.

Ask a homework question - tutors are online