quiz lesson 6

Correct a outdoor

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: orrect A ) better color rendering A higher CRI means better color rendering Which one of these methods of lighting is least efficient? Correct A ) incandescent Incandescent light bulbs are the least efficient A footcandle (fc) is the standard unit of measure for illumination on a surface. It is calculated as _____. Correct A ) fc = Lumens of Light / Area in sq. ft fc = Lumens of Light / Area in sq. ft Heather is a smart person who wants to save energy and money. So, she has replaced the 75 Watt incandescent light bulb in her house with a 13 Watt CFL bulb. The expected life of incandescent and CFL bulbs is 800 h and 8000 hours respectively. The purchase price of an incandescent bulb is $0.53 and for the CFL it is $4. The cost of electricity is 10 cents per kWh. What is her total savings over the life of the CFL bulb? Correct A ) 50.9 CFL energy cost for 8000 hrs = 13 / 1000 x 8000 x 10/100 = $10.4 Total cost for CFL = 4 + 10.4 = $14.4 Incandescent light energy cost for 8000 hrs = 75/ 1000 x 8000 x 10/100 = $60 # of Incandescent bulbs required = 8000/800 = 10 bulbs Total cost for Incandescent light = (0.53 x 10) + 60 = $65.3 Total Savings = 65.3- 14.4 = $50.9 Vapors of which element are used to fill energy efficient bulbs?" Correct B ) mercury Mercury vapor is used to fill energy efficient bulbs Fluorescent bulbs are filled with _____. Correct D ) a mixture of argon- krypton gas and a small amount of mercury Fluorescent bulbs are filled with a mixture of argon- krypton gas and a small amount of mercury A 100 watt incandescent light bulb is operated for 11 hours, and a 32 watt fluorescent light bulb is operated for the same period of time. At 8 cents per kWh, what is the cost savings in using the fluorescent bulb? Correct A ) 0.06 Incandescent light bulb Energy consumed = 100/1000 x 11 = 1.1 kWh Energy Cost = 1.1 x 8/100 = $0.088 Fluorescent light bulb Energy consumed = 32/1000 x 11 = 0.352 kWh Energy Cost = 0.352 x 8/100 = $0.02816 Savings in Energy Cost = 0.088- 0.02816 = $0.05984 A 30 watt compact fluo...
View Full Document

This note was uploaded on 09/24/2013 for the course EGEE 102 taught by Professor Pisupati,sarmave during the Spring '07 term at Penn State.

Ask a homework question - tutors are online