quiz lesson 6

A tungsten lamp is about 12 lumenswatt

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 1. The cost of electricity is 7 cents per kWh. What is her total savings over the life of the CFL bulb? Correct D ) 35.31 CFL energy cost for 8000 hrs = 13 / 1000 x 8000 x 7/100 = $7.28 Total cost for CFL = 5.31 + 7.28 = $12.59 Incandescent light energy cost for 8000 hrs = 75/ 1000 x 8000 x 7/100 = $42 # of Incandescent bulbs required = 8000/800 = 10 bulbs Total cost for Incandescent light = (0.59 x 10) + 42 = $47.9 Total Savings = 47.9- 12.59 = $35.31 Approximately what percentage of electricity does an incandescent light bulb convert into visible light? Correct A ) 0.05 Incandescent light bulb has an efficiency of 5% Compared to ordinary incandescent bulbs, tungsten halogen bulbs consume _____ power to produce same amount of light. Correct A ) Lesser Compared to ordinary incandescent bulbs, tungsten halogen bulbs consume lesser power to produce same amount of light. The kitchen in your house measures 6 ft by 12 ft. You need to have 50 footcandles of illumination in the room. How many 40 watt bulbs will be required if one bulb emits 515 lumens. (1 footcandle = 1 lumen/sq.ft) Correct D ) 7 bulbs Area of the room = 6 x 12 = 72 sq.ft Lumens required = 50 x 72 = 3600 lumens # of bulbs required = 3600/515 = 6.9 bulbs A 120- watt light bulb is left on for 24 hours. How much did it cost to operate the light bulb if electricity costs 6 cents per kWh? Correct A ) 0.17 Energy consumed = 120 / 1000 x 24 = 2.88 kWh Energy cost = 2.88 x 6 / 100 = $0.1728 Compact fluorescent light operated at cold temperatures (under around 50- 60 degrees F) may result in reduced light output. Correct A ) TRUE Compact fluorescent light operated at cold temperatures (under around 50- 60 degrees F) may result in reduced light output A 19 watt compact fluorescent lamp (CFL) produces 1869 lumens of light. What is the efficacy of the CFL (in lumens/watt)? Correct A ) 98.37 lumens/watt Efficacy = 1869/19 = 98.368 lumens/watt Fluorescent bulbs are filled with _____. Correct D ) a mixture of argon- krypton gas and a small amount of mercury...
View Full Document

This note was uploaded on 09/24/2013 for the course EGEE 102 taught by Professor Pisupati,sarmave during the Spring '07 term at Penn State.

Ask a homework question - tutors are online