To give out same amount of light

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: ens # of bulbs required = 6000/858 = 6.9 bulbs General purpose lighting in hallways is also called _____ lighting. Correct C ) ambient General purpose lighting in hallways is also called ambient lighting Heather is a smart person who wants to save energy and money. So, she has replaced the 120 Watt incandescent light bulb in her house with a 28 Watt CFL bulb. The expected life of incandescent and CFL bulbs is 800 h and 8000 hours respectively. The purchase price of an incandescent bulb is $0.75 and for the CFL it is $4.14. The cost of electricity is 7 cents per kWh. What is her total savings over the life of the CFL bulb? Correct D ) 54.88 CFL energy cost for 8000 hrs = 28 / 1000 x 8000 x 7/100 = $15.68 Total cost for CFL = 4.14 + 15.68 = $19.82 Incandescent light energy cost for 8000 hrs = 120/ 1000 x 8000 x 7/100 = $67.2 # of Incandescent bulbs required = 8000/800 = 10 bulbs Total cost for Incandescent light = (0.75 x 10) + 67.2 = $74.7 Total Savings = 74.7- 19.82 = $54.88 Use of which one of these devices for lighting leads to reduction in electricity consumption? Correct A ) dimmers Dimmers for lighting can reduce electricity consumption Which of the following statements is true? Correct A ) Compact fluorescent light (CFL) bulbs are expensive initially but save money over their life time Compact fluorescent light (CFL) bulbs are expensive initially but save money over their life time Fluorescent light is produced by _____. Correct C ) converting UV to visible light Fluorescent light is produced by converting UV to visible light A 100 watt incandescent light bulb is operated for 12 hours, and a 15 watt fluorescent light bulb is operated for the same period of time. At 10 cents per kWh, what is the cost savings is using the fluorescent bulb? Correct B ) 0.1 Incandescent light bulb Energy consumed = 100/1000 x 12 = 1.2 kWh Energy Cost = 1.2 x 10/100 = $0.12 Fluorescent light bulb Energy consumed = 15/1000 x 12 = 0.18 kWh Energy Cost = 0.18 x 10/100 = $0.018 Savings in Energy Cost = 0.12- 0.018 = $0.102 Heather is a smart person who w...
View Full Document

This note was uploaded on 09/24/2013 for the course EGEE 102 taught by Professor Pisupati,sarmave during the Spring '07 term at Pennsylvania State University, University Park.

Ask a homework question - tutors are online