quiz lesson 10

L sg 3 points correct a 248

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: in winter and gain more heat in summer than any other surface in the home _______ gas is used in gas filled windows to improve thermal performance Correct A ) Krypton Inert gases like Argon and Krypton are used in gas filled windows to improve thermal performance The heat loss through a window (U- value = 0.33) is 10 MMBTU/year. Calculate the payback period (in years) if Argon is filled in the window to increase the effec*ve U- value of the window to 0.1250. Assume hea*ng price to be $10/MMBTU and the cost for filling Argon is $20. Correct D ) 0.32 years R- value of new window = 1/0.125 = 8 Heat lost through new window per year = (10 x 3) / 8 = 3.75 MMBTUs/yr Reduc*on in heat lost per year = 10 - 3.75 = 6.25 M MBTUs/yr Savings in energy cost per year = 6.25 x 10 = $62.5 Payback period = 20 / 62.5 = 0.32 yrs We have a window with S HGC=0.61 and V T=0.67. What is the L SG? Correct A ) 1.1 LSG = 0.67 / 0.61 = 1.098 The __________ the U- Factor the less heat the window allows to pass through. Correct A ) Smaller The smaller the U- Factor the less heat the window allows to pass through We have a window with S HGC=0.72 and V T=0.48. What is the L SG? (3 Points) Correct B ) 0.67 LSG = 0.48 / 0.72 = 0.666 Insola*on is a combina*on of the following words _____. Correct B ) Incident solar radia*on The amount of solar radia*on reaching the earth is called the insola*on. This is a short form for INcident S OLar radiATION The heat loss through a window (U- value = 1) is 10 MMBTU/year. Calculate the payback period (in years) if Argon is filled in the window to increase the effec*ve U- value of the window to 0.1429. Assume hea*ng price to be $10/MMBTU and the cost for filling Argon is $20. Correct B ) 0.23 years R- value of new window = 1/0.1429 = 7 Heat lost through new window per year = (10 x 1) / 7 = 1.42 MMBTUs/yr Reduc*on in heat lost per year = 10 - 1.42 = 8.58 M MBTUs/yr Savings in energy cost per year = 8.58 x 10 = $85.8 Payback period = 20 / 85.8 = 0.23 yrs ___________ measures how well a product prevents heat from escaping. Correct A ) R- value R- value mesures how well a product prevents heat from escaping Visual TransmiFance / Solar...
View Full Document

This note was uploaded on 09/24/2013 for the course EGEE 102 taught by Professor Pisupati,sarmave during the Spring '07 term at Penn State.

Ask a homework question - tutors are online