quiz lesson 10

With s hgc061 and v t067 what is the

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Heat Gain Coefficient = _____________ Correct A ) Light- to- Solar Gain LSG = V T / S HGC Solar Heat Gain Coefficient (SHGC) is expressed as number between 0 and __________ Correct A ) 1 Solar Heat Gain Coefficient is expressed as a number between 0 and 1. The lower a window's SHGC, the less solar heat it transmits We have a window with S HGC=0.33 and V T=0.52. What is the L SG? Correct D ) 1.58 LSG = V T / S HGC LSG = 0.52/0.33 = 1.58 Heat loss and gain occur by infiltra*on through cracks in the window assembly by _________ Correct A ) Convec*on Air leaks into or outside through cracks. Thus, heat is transfered by convec*on. A house in State College, PA consists of the following: 12 single pane windows (each 7 i by 5 i with an R value of 1). Calculate the total number of Btus lost for one season through these 12 windows. HDD for State College are 6,000 Correct B ) 60480000 Btus Area os windows = 12 x 7 x 5 = 420 sq.i Heat lost = 420 x 6000 x 24 / 1 = 6,048,000 BTUs On a summer aiernoon you should keep the draperies closed on all west- facing windows to block out the hot sun. Correct A ) T RUE On a summer aiernoon you should keep the draperies closed on all west- facing windows to block out the hot sun ______________ measures how well a window blocks heat from the sunlight Correct A ) Solar Heat Gain Coefficient (SHGC) SHGC measures how well a window blocks heat from the sunlight Windows can be designed not only to prevent heat loss but also for heat gain. Correct A ) T RUE Windows can be designed not only to prevent heat loss but also for heat gain Condensa*on Resistance (CR) is expressed as number between 0 and __________ Correct A ) 100 Condensa*on Resistance is expressed as a number between 0 and 100 The heat loss through a window (U- value = 1) is 10 MMBTU/year. Calculate the payback period (in years) if Argon is filled in the window to increase the effec*ve U- value of the window to 0.1111. Assume hea*ng price to be $10/MMBTU and the cost for filling Argon is $20. Correct A ) 0.22 years R- value of new window = 1/0.1111 = 9 Heat lost through new window per year = (10 x 1) / 9 = 1.11 MMBTUs/yr Reduc*on in heat lost per year = 10 - 1.11 = 8.89 M MBTUs/yr Savings in energy cost per year = 8.89 x 10 = $88.9 Payback period = 20 / 88.9 = 0.22 yrs Spacer materials used in a window reduce Correct A ) conduc*on losses Spaces material usually has a high R- value and is used to reduce conduc*on losses in a window The heat loss through a window (U- value = 0.5) is 10 MMBTU/year. Calculate the payback period (in years) if Argon is filled in the window to increase the effec*ve U- value of the window to 0.1429. Assume hea*ng price to be $10/MMBTU and the cost for filling Argon is $20. Correct D ) 0.28 years R- value of new window = 1/0.1429 = 7 Heat lost through new window per year = (10 x 2) / 7 = 2.84 MMBTUs/yr Reduc*on in heat lost per year = 10 - 2.84 = 7.16 M MBTUs/yr Savings in energy cost per year = 7.16 x 10 = $71.6 Payback period = 20 / 71.6 = 0.28 yrs...
View Full Document

Ask a homework question - tutors are online