quiz lesson 9

Senng below 78f will increase your energy

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: ing can be provided by trees and other vegeta3on Most central air condi3oning systems are "split" systems. Correct A ) T RUE Most central air condi3oning systems are "split" systems. Which term is used to describe the efficiency of air source heat pumps? Correct D ) H SPF HSPF is used to describe the efficiency of air source heat pumps A contractor says the home requires a 1 ton air condi3oning system. How many BTUS does this system pull out each hour? Correct C ) 12000 Btus 1 ton of air condi3oning is equivalent to 12000 BTUs/hr The size of an air condi3oner depends on the insula3on in the ceiling and walls of the house. Correct A ) T RUE The size of an air condi3oner depends on 1. how large the home is and how many windows it has, 2. how much shade is on your home's windows, walls and roofs, 3. the insula3on in the ceiling and walls of the house, 4. on the quan3ty of air that leaks into a house from the outside, 5. on the heat generated by the occupants and appliances in the house. If the owner replaces his old 1 ton air condi3oner (SEER=7) with a new 1 ton air condi3oner (SEER=15), which costs $454 more, what is the payback period? Assume that the air condi3oner is operated for about 2000 hrs in a year and the cost of electricity is 10 cents per kWh. (5 Points) Correct D ) 2.48 years We know that, 1 ton of air condi3oning = 12000 BTU/hr Old air condi3oner Power consump3on = 1 x 12000 / 7 = 1714.285 wa\s Energy cost = 1714.285 x 2000 / 1000 x 10 / 100 = $342.85 New air condi3oner Power consump3on = 1 x 12000 / 15 = 800 wa\s Energy cost = 800 x 2000 / 1000 x 10 / 100 = $160 Savings in energy cost = 342.85 - 160 = $182.85 Pay Back period = 454 / 182.85 = 2.482 yrs When air is heated its rela3ve humidity ________ Correct A ) Decreases When air is heated its rela3ve humidity decreases If the owner replaces his old 2 ton air condi3oner (SEER=12) with a new 2 ton air condi3oner (SEER=14), which costs $462 more, what is the payback period? Assume that the air condi3oner is operated for about 2000 hrs in a year and the cost of electricity is 11 cents per kWh. (5 Points) Correct D ) 7.35 years We know that, 1 ton of air condi3oning = 12000 BTU/hr Old air condi3oner Power consump3on = 2 x 12000 / 12 = 2000 wa\s Energy cost = 2000 x 2000 / 1000 x 11 / 100 = $440 New air condi3oner Power consump3on = 2 x 12000 / 14 = 1714.285 wa\s Energy cost = 1714.285 x 2000 / 1000 x 11 / 100 = $377.14 Savings in energy cost = 440 - 377.14 = $62.85 Pay Back period = 462 / 62.85 = 7.349 yrs...
View Full Document

Ask a homework question - tutors are online