Learn To Speak English in 100 Days English Work book Great for Learning

10000 one hundred dollars note usually when the price

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: u want this box or that box? —I’d like some of that popcorn. —Do you want these or those? —This apartment is nicer than that one. PAYING FOR THINGS When paying for things in the U.S., you will be quoted a price in dollars ($) and cents (¢). Sometimes the words dollar and cents are used, but more often you will hear: —How much is it? — $29.95 (Twenty-nine ninety-five) OR: (Twenty-nine dollars and ninety-five cents) —What does it cost? —$100.00* (One hundred dollars) *NOTE: Usually, when the price is an even amount — dollars and no cents — the word dollars is kept. 27 Shared by www.itdunya.com ITDunya.com Great Learning Urdu Web Forum Come and join us for more...... Contact us: [email protected] www.itdunya.com PART 1: GRAMMAR TOPICS AND EXERCISES SENSE VERBS (to taste, feel, smell) Verbs related to the senses (to taste, feel, and smell) are treated somewhat differently in terms of modifiers. Instead of an adverb, use the equivalent adjective to describe how something tastes, feels, or smells: —These flowers smell good. (not well) —I feel ba...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

Ask a homework question - tutors are online