Unitssoldin2013

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: nits: $20,970 (given) ÷ $2.33 per unit = 9,000 units 3. 4. Units sold in 2013 = Beginning inventory + Production – Ending inventory = 0 + 100,000 – 9,000 = 91,000 units Selling price per unit in 2013: $436,800 ÷ 91,000 = $4.80 per unit Revenue (91,000 units sold $4.80) Cost of units sold: Beginning finished goods, Jan. 1, 2013 Cost of goods manufactured Cost of goods available for sale Ending finished goods, Dec. 31, 2013 Gross margin Operating costs: Marketing, distribution, and customer‐service costs Administrative costs Operating income $436,800 $ 0 233,000 233,000 20,970 212,030 224,770 162,850 50,000 212,850 $ 11,920 2 2‐33 (cont’d) Note: Although not required, the full set of unit variable costs are: Direct materials costs Direct manufacturing labour costs Plant energy costs Indirect manufacturing labour costs Other indirect manufacturing costs Marketing, distribution, and customer‐service costs $1.40 0.30 0.05 = $1.93 p...
View Full Document

This note was uploaded on 01/23/2014 for the course TELFER adm3346 taught by Professor Collier during the Winter '12 term at University of Ottawa.

Ask a homework question - tutors are online