MATH_ Unit Price Key.docx - Budgeting MATH Unit Price When...

This preview shows page 1 - 3 out of 4 pages.

Budgeting MATH: Unit Price When you are shopping, unit price is a helpful value to consider! You can calculate the price for a single unit by dividing the total price by number of units, or you can usually find it listed on the shelf below the food. In this activity, you will practice calculating unit price for various items so that you can keep an eye out for when you go shopping to get the best deal! Math Topics Unit Price Example: You are shopping for ice cream and see that the total price is $5.49 for a 56-ounce container. What is the unit price of this item? Unit price = total price ¿ of units ¿ 5.49 56 ¿ 0.098 Solution: The unit price of the ice cream is 9.8 cents per ounce. Last updated: 9/3/20 1
MATH: Unit Price Complete the following practice problems and show your work in the space provided. Then, write your final solution in the answer boxes. Question 1 Answer You are school supply shopping and see that there is a packet of 6 pencils for $2.70. How much does each pencil cost?

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture