Cost125unit1000monthsprod fandhcost1250 months

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Versus Inventory Building Method with cost per unit Cost idle per unit = $400/unit Cost inventory = $125/unit/mo # months Cost idle Cost Inv. 1 $400 $ 125* 2 $800 $ 375* 3 $1,200 $750* 4 $1,600 $1,250* 5 $2,000 $1,875* 6 $2,400* $2,625 More than 5 months, Idle is preferable Idle time versus firing and hiring: – Idle cost = $20/hr – F and H = $1,250 1,250/20 = 62.5 hrs F and H is better if an employee has to stay idle for more than 62.5 hours. For idle time to be preferable, the number of hrs we keep an employee idle has to be less than 62.5 hrs Inventory building versus firing and hiring Inventory building Inv. cost =$125/unit = $1,000/month’s prod F and H cost = $1,250 # months F/H Inventory cost 1 $1,250 $1,000 2 $1,250 $3,000 It is better to F and then H an employee when needed, if he has to be kept building inventory for more than 1 month. Overtime versus sub­contracting – OT cost = $600/unit – SC cost = $650/unit OT is always better Overtime versus backlogs – OT cost = $600/unit – BL cost = $250 + $400 = $650/unit OT is always better Overtime versus hiring and firing Overtime OT at $30/hr vs H an emp. at $20/hr when needed than F him later on. – Incremental overtime cost = $30/hr ­ $20/hr = $10/hr – H and F cost = $1,250 – 1,250/10 = 125 hrs It is better to H and F if more than 125 hrs of OT are needed For OT to be preferable, the number of hrs of OT has to be less than 125 hrs Sub­contracting versus backlogs Sub­contracting SC to produce one unit vs BL by allowing BO (orders are taken in one period and deliveries in the next month) SC cost = $650/unit BL cost = $250 + $400 = $650/unit Neither is better than the other Sub­contracting versus hiring and firing Sub­contracting SC to produce one unit vs H an employee to produce that unit and F him later o o H and F cost = $1,250 The cost to produce one unit using RT is $400/unit, thus o Incremental cost of SC = $650­$400 = $250/unit o 1,250/250 = 5 units It is better to H and F if more than 5 units have to be SC Backlog versus hiring and firing Backlog BL to meet unsatisfied D by allowing BO for a given month vs H someone during that month and F him later on – BL cost = $250/unit = $2,000/month’s prod – H and F cos...
View Full Document

This document was uploaded on 02/10/2014.

Ask a homework question - tutors are online