Separation Process Principles- 2n - Seader & Henley - Solutions Manual

1 093 lbh ft2 ms xo xc arc compute the mass of bone

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: ated, the humidity of the air would be: 10.57/280 = 0.0378 lb water/lb dry air, which, from Figure 18.17 corresponds to 87% relative humidity. This is an upper limit. Iteration 1: Assume a relative humidity, HR, of 60%. From Fig. 18.17, H = 0.025 lb/lb dry air. Therefore, moisture in the air = 0.025(280) = 7 lb moisture. Moisture remaining in the cotton cloth = 10.57 – 7 = 3.57 lb moisture This gives a moisture content of the solid = 3.57/41.67 = 0.0857 lb H2O/lb dry air From Figure 18.25 at 100oF, the equilibrium HR = 59% Exercise 18.26 (continued) Iteration 2: Assume a relative humidity, HR, of 59%. From Fig. 18.17, H = 0.0245 lb/lb dry air. Therefore, moisture in the air = 0.0245(280) = 6.86 lb moisture. Moisture remaining in the cotton cloth = 10.57 – 6.86 = 3.71 lb moisture This gives a moisture content of the solid = 3.71/41.67 = 0.089 lb H2O/lb dry air From Figure 18.25 at 100oF, the equilibrium HR = 61% By interpolation, the final equilibrium moisture content of the solid is 8.8 wt% (dry basis) and the relative humidity of the air is 59.5%. Now calculate the final pressure in the room. Initially, have: 2.24 lb water = 2.24/18.02 = 0.124 lbmol 280 lb air = 280/28.97 = 9.665 lbmol Total lbmol of initial gas = 0.124 + 9.665 = 9.789 lbmol At equilibrium, have: 10.57 – 0.088(41.67) = 6.903 lb water in gas or 6.903/18.02 = 0.383 lbmol Total lbmol of final gas = 0.383 + 9.665 = 10.048 lbmol Assuming an ideal gas, final pressure = 1(10.048/9.789) = 1.026 atm Exercise 18.27 Subject: Batch drying of raw cotton in a cross-circulation tray dryer. Given: Raw cotton with an initial total moisture content of 95 wt% (dry basis) with a dry density of 43.7 lb/ft3, to be dried to 10 wt% (dry basis). Dryer trays are 3 cm high with an area of 1.5 m2 and are filled with cotton. Tray bottoms are insulated. Heating medium is air at 160oF and 1 atm, with a relative humidity of 30%. The air flows at mass velocity across the tray of 500 lb/h-ft2. Under these conditions, the critical moisture content is 0.4 lb water/lb bone-dry cotton, with a falling-rate drying period like Figure 18.31a, based on free-moisture content. Assumptions: Applicability of Figure 18.25 for equilibrium moisture content. Find: (a) Amount of raw cotton in lb (wet basis) that can be dried in one batch for 16 trays. (b) Drying time for the constant-rate period. (c) Drying time for the falling-rate period. (d) Total drying time if preheat period is 1 h. Analysis: (a) Compute the amount of cotton in 16 full trays. Assume cotton volume does not change when it is wetted. Volume of one tray = 3(1.5)(104) = 45,000 cm3 Amount of dry cotton per tray = 45,000(43.7/62.4) = 31,500 g or 69.4 lb Total mass of wet cotton = 69.4(1.95) = 135 lb of wet cotton For 16 trays, can dry 16(135) = 2,160 lb of wet cotton (b) Assume during the constant-rate drying period that the relative humidity and temperature of the air remains constant as it passes over the trays. For 30% relative humidity at 160oF, from Figure 18.25...
View Full Document

This document was uploaded on 02/24/2014 for the course CBE 2124 at NYU Poly.

Ask a homework question - tutors are online