Quiz5Ch6Solution MGA 202

4 variable costing unit product cost 61 what

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 4 Variable costing unit product cost .......................................... $61 What is the total period cost for the month under absorption costing? Variable selling and administrative ........................................ units sold = 21200 $4 × 5300 Fixed selling and administrative ............................................. 37100 Variable costing total period cost ........................................... $58,300 What is the total period cost for the month under variable costing? Variable selling and administrative ........................................ units sold = 21200 $4 × 5300 Fixed manufacturing overhead .............................................. 201600 Fixed selling and administrative ............................................. 37100 Variable costing total period cost ........................................... $259,900 MGA 202 Quiz 5 (Time: 20 minutes) Total Point: 10 YELLOW VERSION Chapter 6. V...
View Full Document

This document was uploaded on 03/14/2014 for the course MGA 202 at SUNY Buffalo.

Ask a homework question - tutors are online