Calculate the product inventoriable cost per unit

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Product (Inventoriable) cost per unit under variable costing and absorption costing? Variable Absorption Costing Costing a. $79 $151 b. $96 $119 c. $96 $151 d. $79 $119 e. None of the above 2. Calculate the Period cost per unit under variable costing and absorption costing? a. b. c. d. e. Variable Costing $89 $96 $89 $79 None of the above Absorption Costing $49 $119 $72 $49 3. a. b. c. d. e. 4. a. b. c. d. e. Rose Corporation produces a single product. Last year, the company had net operating income of $50,000 using variable costing. Beginning and ending inventories were 13,000 units and 18,000 units, respectively. If the fixed manufacturing overhead cost was $2.00 per unit, what would have been the net operating income using absorption costing? $40,000 $50,000 $60,000 $86,000 None of the above For the most recent year, Atlantic Company's net income computed by the absorption costing method was $7,400, and its net income computed by the variable costing method was $10,100. The company's unit product cost was $17 under variable costing and $22 under absorption costing. What must have been the beginning inventory if the ending inventory consisted of 1,460 units? 920 units 1,460 units 2,000 units 12,700 units None of the above...
View Full Document

  • Winter '14
  • AadilMeraliJuma
  • Generally Accepted Accounting Principles, variable costing method, Atlantic Company, Prepare income statements

{[ snackBarMessage ]}

Ask a homework question - tutors are online