Chapter 4 - Full Student Version

Total cost cost to be accounted for w ork in process

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: t per equivalent unit. Total Cost Cost to be accounted for: W ork in process, May 1 Costs added in the Shipping a nd Milling Department $ 15,175 Materials  $ $ Total Cost Conversion 9,600 Cost to be accounted for: W ork in process, May 1 Costs added in the Shipping a nd Milling Department 5,575 719,500 368,600 350,900 $ 378,200 $ 356,475 4,960 4,900 Equivalent units Cost per equivalent unit Z Section 2: Compute the cost per equivalent unit. $ 734,675 Total cost 4-22 $ $ 15,175 Conversion $ $ 9,600 5,575 719,500 368,600 350,900 $ 734,675 Total cost $ 378,200 $ 356,475 Equivalent units 76.25 Materials 4,960 Cost per equivalent unit $ 76.25 Total cost per equivalent unit = $76.25 + $72.75 = $149.00 $378,200 ÷ 4,960 units = $76.25 4,900 $ 72.75 $356,475 ÷ 4,900 units = $72.75 4-23 W Z  4-24 W Z  Section 3: Prepare a Cost Reconciliation Section 3: Prepare a Cost Reconciliation 100 units @ $72.75 4,800 units @ $149.00 Cost accounted for as follows: Transferred out during May W ork in process, May 31: Materials Conversion Total work in process, May 31 Total cost accounted for Total Cost $ 715,200 Equivalent Units Materials Conversion 4,800 4,800 160 100 160 units @ $76.25 Cost accounted for as follows: Tran...
View Full Document

Ask a homework question - tutors are online