Well-Control-Plan

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: ×0.78psi/ft=11544 psi Total Pressure =24ft + 11544ft =11568 psi Required Pressure= 12480ft –11568ft = 912 psi. 82 Copyright(c) 2005 by Ali Ghalambor & Boyun Guo 41 213 bbl KWM pumped: 912psi 925psi Mud O.M Gas 12480 psi Solution: (1) 213 bbl ×20ft/bbl =4260 ft 4260ft ×0.78psi/ft =3323 psi (2) Pressure@ Mid.PT=12480-(3323+24/2)+15=9160 psi (3) T2=(15000ft-4260ft) ×0.014 °F /ft=210 °F 460 °F +60 °F +210 °F = 730 °F (4) (P1V1)/(Z1T1)= (P2V2)/(Z2T2) (12483×200)/(1.54×730)=(9160×V2)/(1.34×670) V2=217ft (5) Original mud above gas: 15000ft-4260ft-217ft=10523 ft Press.=10523ft ×0.78psi/ft=8208 psi (6) Total Pressure in Ann.: 8208+3323+24=11555 psi Required back pressure=12480psi-11555psi=925 psi Copyright(c) 2005 by Ali Ghalambor & Boyun Guo 42 20 BBLS Gain 85 86 Copyright(c) 2005 by Ali Ghalambor & Boyun Guo 43 87 Copyright(c) 2005 by Ali Ghalambor & Boyun Guo 44 7. Kick-Killing Procedures A. one circulation method Procedure description: Fig.1 will be used to prov...
View Full Document

This document was uploaded on 03/28/2014.

Ask a homework question - tutors are online