dedin fakat ni\u00e7in s\u00fcsen gibi ba\u015ftanba\u015fa dilden ibaretsin ni\u00e7in yaln\u0131z s\u00f6z verir

Dedin fakat niçin süsen gibi baştanbaşa dilden

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

dedin, fakat niçin süsen gibi baştanbaşa dilden ibaretsin, niçin yalnız söz verir, fakat sözünü tutmazsın? 4020. Muradım veririm ama canını alınm der- sin.. korkarım muradımı vermez, canımı alır- sın! Gözün attığı oku can siperinden bfle ge- çirmekte.. kim bu derecede kuvvetli yay çe- ken bir hasta görmüş ki? Bir an gözden düşürdüğün kişiyi halkın gözünden de göz yaşı gibi akıtır, halkın gö- zünden de düşürürsün!
Image of page 3
476 HAFIZ DİVANI Hafız, yolunda kalem gibi başıyle yürıir, sen neden lütfedip de bir kerecik olsun onu mektup gibi okumazsın [•] ? Guftend halayık ki tuyi Yûsuf-1 sfinı Çün nik bididem behakikai bih ezSni CDI,XXVIL t Selvi gibi gül bahçesine salma salına gel- din mi güller, yüzünü kıskanır da her birinin, bağnna bir diken saplanır! 4023 . Saçlarının küfrünün her halkasında bir fitne var, gözünün sihri yüzünden de her bu- cakta bir hasta! Ey sevgilinin sarhoş gözü, bahtın gibi uykuya dalma., her yanda ardından bir uya- nık ¿şıkın ahi gelmede! Geçer akçanın sence hiç bir değeri yok, yok ama yine can nakdim, yolunun toprağına feda olsun! Gönül, daima güzellerin saçlarım düşünüp durma. Kara düşüncelere, olmaz tedbirlere daldın mı nerde bir daha işin düzelecek? Başım gitti de bir zaman gelip bu iş başa çıkmadı. Gönlüm elden çıktı da gönlü- mün derdiyle mukayyet olmadın! [*] Halhali’de 7 inci beyitte Hafıc mahlası yok. Ayasofya’da da tercümemle gibi. Son beyti Sudi’dea aldık.
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors