Oru? geçti bayram geldi gönüller neşe lendi

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Oruç geçti, bayram geldi, gönüller neşe- lendi. Şarap, meyhanede köpürdü, şarap iste- mek zamanı gelip çattı. Zabitlik satan ağır canlıların nöbeti geçti. Rintlerin rintlik ve neşe zamanı geldi. Bizim gibi şarap içen niçin kınansın ? Âşık rinde bu, ne ayıptır, ne de hata! Böyle riyasız şarap içiş, riya üe zahitlik satıştan yeğdir. 790. Biz ne riyakâr rindiz, ne nifak adamı. Gizli şeyleri bilen Tann, buna şahittir. Tann’nın farzım yerine getirir, kimseye kötü söylemeyiz. Bu caiz değildir dedikleri şeye caizdir demeyiz. Seninle birkaç kadeh şarap içersek ne olur ki? Şarap, zamanın kam, senin kanın değil ya! Bu, kimseye zarar verecek bir ayıp değil. Hatta ayıp olsa bile ne var? Ayıbı olmayan adam nerde? Hafız, nasıl, ne için sözünü bırak... biraz-
Image of page 2
HAFIZ DİVANI 95 da şarap iç. Tann hükmüne karşı nasıl» ne için demeye mecal mi var? Rüze yeksü şud-u ciyd âmed-u dilhâ berhSst Mey zi Ijumhane becöş âmed-u mey bâyedljâst xcn. Sevgili» elinde bir kadeh» şaraptan sarhoş olmuş... muğlann ibadet yerine geldi. Şarap içenlerse onun mest gözlerinden sarhoş olmuş- lardı. Bindiği atın nalının izinde hilâl şekli gö- rünmekte» uzun boyuna karşı çamın boyu al- çak kalmaktaydı. Ona nasıl var diyeyim? Kendimden habe- rim yok. Fakat nasıl da yok diyebilirim? Ona bakmakta» onu görmekteyim.
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors