purchased services which included food transportation and janitorial services

Purchased services which included food transportation

This preview shows page 3 - 4 out of 4 pages.

“purchased services” which included food, transportation, and janitorial services (The Condition of Education). This calculates to $1,234.42 per student available to provide food and transportation for the entire school year. In a study that compared the mean cost of food per item schools that met the three-vegetable standard plus the standards for fruit and lowfat milk were 12 cents higher per item (Newman 26). This may not seem substantial but if a student on average has five food items this would equate to 60 cents extra for each student daily. While there are obvious advantages to providing a healthy school lunch the amount of extra money required can make it a difficult plan to execute. The behavioral and academic benefits are essential in a child’s growth and must be thoroughly reviewed when weighing the pros and cons. At the same time the costs associated with providing a healthier school lunch takes away from other programs that can also benefit a child’s education. In the end there must
Image of page 3
exist a healthy marriage between the two, there are far too many advantages to ignore and the costs must be kept to a minimum.
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 4 pages?

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes