O and Sulphur Dioxide SO 2 which pass through the chimney along with the

O and sulphur dioxide so 2 which pass through the

• 26

This preview shows page 16 - 20 out of 26 pages.

O) and Sulphur Dioxide (SO 2 ), which pass through the chimney along with the Nitrogen (N 2 ) in the air,. After surrendering useful heat in the heat absorption area of a furnace or boiler, the combustion products or fuel gases leave the system through the chimney, carrying away a significant quantity of heat with them. Rules for combustion of oil 1. Atomize the oil completely to produce a fine uniform spray 2. Mix the air and fuel thoroughly 3. Introduce enough air for combustion, but limit the excess air to a maximum of 15% 4. Keep the burners in good condition Subscribe to view the full document.

1. Fuels and Combustion 17 Bureau of Energy Efficiency Constituents % By weight Carbon 85.9 Hydrogen 12 Oxygen 0.7 Nitrogen 0.5 Sulphur 0.5 H 2 O` 0.35 Ash 0.05 GCV of fuel: 10880 kCal/kg The specifications of furnace oil from lab analysis is given below: Calculation of Stoichiometric Air Calculation for Requirement of Theoretical Amount of Air Considering a sample of 100 kg of furnace oil. The chemical reactions are: Element Molecular Weight kg / kg mole C 12 O 2 32 H 2 2 S 32 N 2 28 CO 2 44 SO 2 64 H 2 O 18 C + O 2 CO 2 H 2 + 1/2O 2 H 2 O S + O 2 SO 2 Constituents of fuel C + O 2 CO 2 12 + 32 44 12 kg of carbon requires 32 kg of oxygen to form 44 kg of carbon dioxide therefore 1 kg of carbon requires 32/12 kg i.e 2.67 kg of oxygen (85.9) C + (85.9 × 2.67) O2 315.25 CO 2 2H 2 + O 2 2H 2 O 4 + 32 36 1. Fuels and Combustion 18 Bureau of Energy Efficiency 4 kg of hydrogen requires 32 kg of oxygen to form 36 kg of water, therefore 1 kg of hydro- gen requires 32/4 kg i.e 8 kg of oxygen (12) H 2 + (12 × 8) O2 (12 x 9 ) H 2 O S + O 2 SO 2 32 + 32 64 32 kg of sulphur requires 32 kg of oxygen to form 64 kg of sulphur dioxide, therefore 1 kg of sulphur requires 32/32 kg i.e 1 kg of oxygen (0.5) S + (0.5 × 1) O 2 1.0 SO 2 Total Oxygen required = 325.57 kg (229.07+96+0.5) Oxygen already present in 100 kg fuel (given) = 0.7 kg Additional Oxygen Required = 325.57 – 0.7 = 324.87 kg Therefore quantity of dry air reqd. = (324.87) / 0.23 (air contains 23% oxygen by wt.) = 1412.45 kg of air Theoretical Air required = (1412.45) / 100 = 14.12 kg of air / kg of fuel Calculation of theoretical CO 2 content in flue gases Nitrogen in flue gas = 1412.45 - 324.87 = 1087.58 kg Theoretical CO 2 % in dry flue gas by volume is calculated as below : Moles of CO 2 in flue gas = (314.97) / 44 = 7.16 Moles of N 2 in flue gas = (1087.58) / 28 = 38.84 Moles of SO 2 in flue gas = 1/64 = 0.016 = 15.5 % 2 2 % 100 ( ) Moles of CO Theoritical CO byvolume Total moles dry = × 7.16 100 7.16 38.84 0.016 = × + + Subscribe to view the full document.

1. Fuels and Combustion 19 Bureau of Energy Efficiency Calculation of constituents of flue gas with excess air % CO 2 measured in flue gas = 10% (measured) = 55% Theoretical air required for 100 kg of fuel burnt = 1412.45 kg Total quantity. of air supply required with 55% excess air = 1412.45 X 1.55 = 2189.30 kg Excess air quantity = 2189.30 – 1412.45 = 776.85 kg. O 2 = 776.85 X 0.23 = 178.68 N 2 = 776.85 – 178.68 = 598.17 kg The final constitution of flue gas with 55% excess air for every 100 kg fuel. CO 2 = 314.97 kg H 2 O = 108.00 kg SO 2 = 1 kg O 2 = 178.68 kg N 2 = 1087.58 + 598.17 = 1685.75 kg Calculation of Theoretical CO 2 % in Dry Flue Gas By Volume Moles of CO 2 in flue gas = 314.97/44 = 7.16 Moles of SO 2 in flue gas = 1/64 = 0.016 Moles of O 2 in flue gas = 178.68 / 32 = 5.58 Moles of N 2 in flue gas = 1685.75 / 28 = 60.20 2 2 % % 1 100 % Theoritical CO Excess air Actual CO = × 2 2 % 100 ( ) Moles of CO Theoritical CO byvolume Total moles dry =  • Spring '17
• Jerome Ramos

What students are saying

• As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

• I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

• The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Ask Expert Tutors You can ask 0 bonus questions You can ask 0 questions (0 expire soon) You can ask 0 questions (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes