source of materials the entrepreneurs both bought it in the Kcc Mall of Gensan

Source of materials the entrepreneurs both bought it

This preview shows page 7 - 8 out of 8 pages.

source of materials, the entrepreneurs both bought it in the Kcc Mall of Gensan Supermarket and Public Market. 5.5) Estimated Production Cost Main Raw Materials Approximate Cost Lumpia Wrapper Php 22 Rice Php 45 Ground Grilled Php 189 potatoes Php 19 carrots Php 15 Egg Php 5 palm oil Php 5 oyster sauce, Php 29 magic sarap Php 4 onion Php 5 garlic Php 5 pinch of brown sugar Php 20 cornstarch, Php 17 beef cube, Php 3 pepper Php 1 Total expenditure Php 384 Other Raw Materials Approximate Cost Paper Cups Php 39 Paper Bag Php 50 Pack Lunch Php 25 Total expenditure Php 114 Overall Production Cost Php 498
Image of page 7
The table above entails the overall raw materials needed to produce high-quality products of Lumpiarrito. Regarding the production of the products itself, the following ingredients are needed: lumpia wrapper, rice, potatoes, carrots, ground beef, eggs, palm oil, oyster sauce, soy sauce, magic sarap, onion, and garlic. While for the dipping sauce the raw: the cornstarch, water, soy sauce, beef cube, pepper, a pinch of brown sugar and garlic. The other needed materials which are packaging, the owners used: Paper cups, paper bag and pack lunch for retails, wholesale and value-added features. For their estimated prices, the Lumpia Wrapper costs approximately twenty-two (22) pesos, Rice cost forty-five (45) pesos, ground grilled cost one-hundred eighty-nine (189) pesos, Potatoes cost nineteen (19), Carrots cost fifteen (15) pesos and Egg cost five (5) pesos, Palm oil cost five (5) pesos, Oyster sauce cost twenty-nine (29) pesos, Magic Sarap cost four (4) pesos, Garlic cost five (5) pesos, Pinch of brown sugar cost twenty (20) pesos, Cornstarch cost seventeen (17) pesos, Beef cube cost three (3) pesos, Pepper cost one (1) pesos, and Magic sarap cost four (4) pesos. Giving off the total a total expenditure of approximately Php 384. For the other raw materials, the Paper cups approximately costs thirty-nine (39) pesos, Paper bag cost fifty (50) pesos and Pack lunch cost twenty-five (25) which gives off a total of Php 114. Therefore, the overall estimated production cost of Lumpiarrito is approximately Php 498.
Image of page 8

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 8 pages?

  • Winter '18
  • Everdina Giltendez
  • Service crew

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors