Biri fantastik dünyasını yaratırken atlanta

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 14 - 16 out of 37 pages.

film macerasının hedefine ulaşacağını gösterdi. Biri fantastik dünyasını yaratırken, öteki ise Atlanta yangını sekansında olduğu gibi birçok sahnede rengin getirdiği imkânları ortaya koydular. Renkli filme geçiş sesliye geçişe nazaran çok daha yavaş oldu. Hollywood’da yapılan filmlerin yarısından fazlasının renkli oluşunu görmek için 1960’lara dek beklemek gerekti. Renk aydınlatmadan, makyaja ve dekora dek pek çok sinematografik öğenin kullanım tarzını etkiliyor, maliyeti ciddi biçimde artırıyordu. Geçiş sürecinin 1950’lerde hızlanması, televizyonla girilen rekabetin büyümesiyle ilgilidir. Sinema sektörünün gelişmesi, stüdyoların işleyiş mantığının sistematik film üretimine dayanması, yönetmenlerin yenilik arayışları gibi birçok neden çekim tekniklerini geliştirecek aygıtlar konusunda da arayışlar yaratmaktaydı. Yirmilerin ortalarında Hollywood, kamera hareketlerini zenginleştirmek amacıyla bir tür vinç olan Crane’i ve tekerlekli kaydırma aracı Dolly’i kullanmaya başlamıştı. Özel efektler geliştiriliyor, canlandırma teknikleri bu alanda tekel haline gelen Walt Disney’in stüdyosu aracılığıyla zenginleşiyordu. Filmlerin denetlenmesi Hollywood ile basın arasında 1920’lerle birlikte kurulan ilişki, sinema camiasına ve filmlere yönelik kamuoyu ilgisini genişlemişti. Film pazarlamasının bir uzantısı olarak başlayan tanıtım yazılarının önemi giderek artmış ve seyircinin tercihlerini etkilemeye başlamıştı. Seyirci sayısındaki artış ve artış oranını büyütme isteği film şirketlerini kendi halkla ilişkiler ve reklam 14
Image of page 14
bölümlerini kurmaya itmişti. Stüdyolar basınla ilişkilerini bu bölümler aracılığıyla gerçekleştiriyordu. Böylece Hollywood ile magazin basını el ele vererek “yıldız”lar yaratıp onların yaşamlarını kitlelere istenilen biçimde sunuyordu. 1920’ler boyunca gelişip karmaşıklaşan ve her ayrıntısı incelikle hesaplanan bu işleyişe radyolarda yayınlanan sinemayla ilgili programlar da eklenince yıldız imgeleri etrafında büyük hayran grupları ( fun club ) ortaya çıktı. Hollywood’da çalışanların, özellikle oyuncuların ücretleri şöhretleriyle birlikte artmıştı. Buna karşın daima gergin, riskli bir rekabet ortamı içindeydiler ve iş koşulları onlar açısından köleliğe benzer bir yaşamı da beraberinde getiriyordu. Gelecekleri patronların iki dudağı arasındaydı; şöhretlerinin devamı seyircinin her an değişebilecek ilgisine bağlıydı. Magazin basınının gözleri üzerlerindeydi ve patronlarıyla olduğu kadar haberci ve “eleştirmen”lerle ilişkileri de hayati bir önem kazanmıştı. Kamuoyunun sinemaya yönelik ilgisinin artması, magazin basınının abartarak duyurduğu skandallarla birleşti ve muhafazakâr çevrelerin öfkesini üzerine çeken Hollywood, kendini korumak amacıyla bir film denetim sistemi kurmak zorunda kaldı. 1920’lerin ortalarından itibaren sinema çalışanlarının ücretleri ciddi biçimde artmış ve bunların bir kısmı har vurup harman savurmaya, havuzlu villalarında, teknelerinde çılgın partiler vermeye, içki ve uyuşturucu kullanmaya başlamıştı. Reklam niyetine ya da ciddi anlamda ama abartılı aşk maceraları yaşanıyordu. Örneğin Mary Pickford’un boşanıp Douglas Fairbanks’la evlenmesi büyük bir skandal olmuştu. Komedinin yıldızı
Image of page 15
Image of page 16

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors