Zülfünün gecesinden her yerde dem vur masın diye

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

mın seliyle sulanmasın! Zülfünün gecesinden her yerde dem vur- masın diye hiç bir sabah yok ki seher yeliyle konuşup çekişmiyeyim. Ben talihimden incinmekteyim... yoksa zaten senin civarından muradına erişen kişi yok! Ey ballar, şekerler kaynağı, âlemde bir şeker yok ki tatlı dudağından utanmasın; su- ya, tere gark olup erimesin! # Sırnn açığa vurulması doğru değil... yoksa rintler meclisinde duyulmayan bir şey mi var?
Image of page 3
HAFIZ DİVANI 71 585. # Arslan bile senin aşk yolunda tilkileşir. Ah bu yoldan... hiç bir tehlike tasavvur edi- lemez ki bu yolda bulunmasın! * Göz yaşlarım, kapının toprağına akmak- ta... o yüzden sana minnettar. Fakat hiç bir kapı toprağı yok ki orayı suladığı için göz yaşlanma yüzlerce defa minnettar olmasın! • Varlıktan şu kadar bir ad san var ki var denmekte... yoksa zayıflıktan bir eseri bile yok mu, yok. Baştan başa vücudünde hiç bir hüner yoktur ki olmasın. Yalnız cefacı sevgili, şu kadarcık bir şey var: Hafız, senden razı de- Ruşen ez pertev-i rüyet nazari nist ki nıst Minnet-i hâk-i deret ber başa^i nist ki nist LXVn. Ey Saki, bayram geldi, bayramın kutlu olsun... ettiğin vaidler hafcırçndan çıkmasın. 590. Hayretteyim, bu ayrılık günlerinde dost- lardan nasıl vazgeçtin? Gönlün bunu kabul etti ha!
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors