165 Bazan sevgi \u00fclkesinin sarho\u015flar\u0131m a\u015fk ve nazar caddesine sokarak sab\u0131r

165 bazan sevgi ülkesinin sarhoşlarım aşk ve

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

165. '** Bazan sevgi ülkesinin sarhoşlarım aşk ve nazar caddesine sokarak sabır şişelerini kararsızlık taşıyle kırar da şöyle der: Bizimle ders arkadaşıysan şu sayfaları yıka, sil. Ask bilgisi deftere sığmaz (C C Ili. 1730). 170. Gâh ıradet meyhanesinde tortulu şarap içenleri pirimngaua gitmeye, meyhane beytiilharamında mü- cavir olmaya teşvik eder: Bir an bile meyhaneden nam ve nişan bulun- dukça
Image of page 4
175. Başımız, pirimuganın yoluna toprak olacak (C X L!I. 1213). Onun latif ve şairane tabiatıntn selsebil gibi coşup akması, "Cennette bir nehir var ki selsebil denir” ayetinin feyzine sahiptir. Feyzini, havas ve 180. avama, büyüklerle küçüklere yaymıştır . Sihri he- lale benzeyen şiir dizisi natıkanın diline düğüm vur- muş, bir inci dizisine benzeyen fikirleri, denizle ma- denin matahlarındaki ağırlığı hiçe saymış, keskin zihninden saçılan katralar, zevk ve huzut meclisi 185. bahçelerini "Biz her şeyi su ile dirilttik" ziilâliyle yeşertmiş, düşüncesinin gülşeninden esip gelen rüz- gârlar. can bahçelerine "Ben Adem9e ruhumdan ruh üfürdüm99 manasını vermiş, fasih sözleri Mesih'in nefesleri gibi gönlü ölmüş kişilere yeni baştan ha- 190. yat bağışlamış, âdeta bir mucize olan ve Kelim9 in sözlerine benzeyen sözleri, şiir ve inşa Tür9unda Yedibeyza göstermiştir . Sanki ilkbahar havası, onun ahlâkiyle güzelleşmiş, gülle nesrinin yanağı onun parlak şiirlerinden bezenmiş, şimşadla alabildiğine uzayıp giden hür selvinin boyu, usul büyümeyi ve 195. güzel bir tarzda titremeyi onun isabetli fikrinden, onun yerinde olan tedbirinden elde etmiştir. Ey düşük, bozuk şiirler yazan . Hafız'a neye ha- sed ediyorsun? Şiire kabiliyet ve güzel şiir yazma Tanrı vergisi 200 . (X X I. 189). Tabiat kuyumcusunda bulunan bütün inci ve mücevherleri hatırasının halvetbanesindeki bakirlere vermek üzere nazım dizisine dizdi de kendisini söz HAFIZ DİVANI XLVII
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors