Biy\u00e2 ki mi\u015finevem b\u00fcy\u0131 can ezan cSr\u0131z Ki y\u00e2ttem dil i hodr\u00e2 ni\u015fan ezan L\u00e2nz m

Biyâ ki mişinevem büyı can ezan csrız ki yâttem

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Biyâ ki mişinevem büyı can ezan cSrız Ki yâttem dil-i hodrâ nişan ezan Lânz m 1 LIV. Sevgilimizin yanağının çevresine yazılar yazılalı gökyüzündeki ay, o mu dur, ben mi- yim diye adamakıllı yanıldı! Abıhayattan daha hoş olan dudağının he- vesiyle gözlerimden ırmak gibi yaşlar aktı. Gâh canımı, gönlümü toz gibi onun hava- sına vermekteyim; gâh göz yaşlarımla aşkı- nın ateşini kaz gibi söndürmekteyim. Padişah, beni kulluğa kabul ederse bende ihtiyarımla o kulluğu kabul eder, bunu canı- ma minnet büirim. 380. Hafız, Abıhayat bile senin şürlerinden utandı, hiç kimse onun aşkıyla bu çeşit şiir söylemedi! Gerd-i cız5r-ı vâr-l mS tö binuvişt devr-i hat Mah-ı felek zirüy-ı ö rfist lütâd derğalat
Image of page 2
662 HAFIZ d îv a n i z LV. Hafız, bize bütün iyilikleri yaptı.. Tanrı, senin güzel yüzünü kem gözden korusun! Gel., şimdi banş, dostluk, vefa zamanı Hafız, artık seninle ne savaşımız var, ne ma- ceramız! Lâlim, gönlünün kamm mı içti? Peki, onun yerine Hafız, sen de gel, dudağımdan bir öpücük al! Sen nerde, vuslatını ummak nerde? Ha- fız, her yoksulluk eli, onun eteğine erişemezi 385. Hafız, bu tuzaktan, bu belâdan kurtulursan bir daha güzellerin zülfüne benine gönül ver- me sakın! Gel Hafız, güzel bir yeni gazel oku., çün- kü senin şiirin hem adama ferah vermede, hem adamın gamını almada.
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors