Senden bir g\u00fcn ayr\u0131 d\u00fc\u015fersem diye korku yordum g\u00f6rd\u00fcn ya o k\u00f6t\u00fc g\u00fcn nas\u0131l gelip

Senden bir gün ayrı düşersem diye korku yordum

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

tesir etti ki sanki yaralı ciğerime tuz ekildi. Senden bir gün ayrı düşersem diye korku- yordum.. gördün ya, o kötü gün nasıl gelip çattı! Hecret ki becS-î men-i derviş âriıed IX. Zülüflerin neden kıvırcık ve büklüm bük- lüm? Mahmur gözlerin neden uykulu? Sana kimsecikler, gül yaprağıyle bile dokunmamış- ken neden vücudun baştan ayağa kadar, gül- suyu kokmada? Zulfeyn~i tu piç-u ham-u tSb ezçi girift X. Seni dileme yolunda gam dikenleri var. Nerde bu dikenlere dayanacak ayağı olan yolcu? Bilirmisin, aşkta şöhret kazanan kim? [•J Kubfti vezninde değildir.
Image of page 4
Can yüzünde âşıkların nefesi olan, âşıkların himmetine mazhar bulunan kişi! Râh-ı taleb-ı tu hâr-ı ğamhâ dâred HAFIZ DİVANI G39 XI. Oğul, bu kâinat anasından gönlünü al, sonuna bak, kimseye vefası yoktur bu kadının., bu kadın, kocasına düşmandır. Hafin gibi görünüşüne aldanırsan, bu dünyadan kesü- mezsen dünyayı düeyen kim, dilemeyen kim, bilemezsin. Berdâr dit ez mâder-i dehr ey ferzend xn. Şiraz'da Hafız Muhammed diye ünlü bir çenk çalan var ki havassın makbulü, avamın meşhuru, lehçesi güzel, hareketi mevzun tam bir tolunaydır. Makbul-ı dil-i havaşş-u meşhür-ı avâm xın. Çalgı, çağanak kuşunun kanat seslerini, yahut edep gülşeniııin gül kokularım duymak- tayım. Yahut da rüzgâr, dudağına dair bir söz söylemede., hulâsa şaşılacak bir rivayettir duyuyorum vesselâm! Âvâz-ı per-ı murğ-ı \arab mîşinevem
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors