Pederson Company reported the following Manufacturing costs187000 Units

Pederson company reported the following manufacturing

This preview shows page 5 - 10 out of 13 pages.

Pederson Company reported the following:
Manufacturing costs$187,000Units manufactured17,000Units sold8,500units sold for $50 per unitBeginning inventory 3,400unitsWhat is the average manufacturing cost per unit? A.$22.00B.$11.20C.$22.40D.$11.00D Pederson Company reported the following:Manufacturing costs $1,750,000Units manufactured 50,000Units sold 45,000units sold for $70 per unitBeginning inventory 0 unitsWhat is the amount of gross profit margin? The American West Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD210 are as follows:
Direct materials$90Direct manufacturing labor24Variable manufacturing overhead20Fixed manufacturing overhead10Sales commissions (2% of sales) 18Administrative salaries 38Total $200What are the inventoriable costs per unit associated with Product ORD210? All Rite Manufacturing reported the following:Revenue$450,000Beginning inventory of direct materials, January 1, 2015 24,000Purchases of direct materials 159,000Ending inventory of direct materials, December 31, 2015 14,000Direct manufacturing labor 21,000Indirect manufacturing costs 41,000Beginning inventory of finished goods, January 1, 2015 48,000Cost of goods manufactured 231,000Ending inventory of finished goods, December 31, 2015 43,000Operating costs 160,000What is All Rite's gross margin (or gross profit)? BExpert Manufacturing reported the following: Revenue $450,000
Beginning inventory of direct materials, January 1, 2015 23,000Purchases of direct materials 15,600Ending inventory of direct materials, December 31, 2015 19,000Direct manufacturing labor 20,000Indirect manufacturing costs 40,000Beginning inventory of finished goods, January 1, 2015 41,000Cost of goods manufactured 79,600Ending inventory of finished goods, December 31, 2015 50,000Operating costs 157,000What is Expert's operating income? A.$222,400B.$354,800C.$213,400D. $ 217400A What is the cost of goods manufactured for 2018?Beginning finished good, 1/1/2018 $47,000Ending finished goods, 12/31/2018 36,000Cost of goods sold 259,000Sales revenue 488,000Operating expenses 110,000A.$270,000 Ralph Johnson is paid $30 an hour for straightminus−time and $40 an hour for overtime. One week he worked 39 hours, which included 9 hours of overtime, and 4 hours of idle time caused by material shortages. What is the direct labor cost incurred to the company?
The cost system of Charlton Frabricators indicates that a product cost $30 to make in house. Of that $30 cost, $7 consists of plant costs that have already been paid for. A supplier proposes to make the same product for $26 but Charlton's plant will have idle time and because of budgetary constraints, will not beretooled to take advantage of that idle time. Should the product be outsourced to the supplier?

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture