13200 52800 73200 112800 view feedback n 13 25 25

This preview shows page 4 - 7 out of 9 pages.

$13,200 $52,800 $73,200 $112,800 View Feedback n 13 2.5 / 2.5 points Co. X has gathered the following estimates: Machine A Machine B Cost $600,000 $600,000 Life 5 yrs 5 yrs Net Cash Inflow: Yr 1 $100,000 $500,000 Yr 2 $200,000 $400,000 This study resource was shared via CourseHero.com
Image of page 4

Subscribe to view the full document.

Yr 3 $300,000 $300,000 Yr 4 $400,000 $200,000 Yr 5 $500,000 $100,000 Co. X uses the net present value method to evaluate capital expenditures. Which of the following two machines has the higher net present value? Cannot be determined from the information provided They are the same Machine A Machine B Question 14 2.5 / 2.5 points Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned tomatoes. During November, they incurred joint processing costs of $420,000. Production and sales value information for November are as follows: Product Cases Selling Price/Case Additional Costs/Case Catsup 100,000 $10 $2 Tomato Juice 150,000 $8 $1 Canned Tomatoes 250,000 $12 $3 The joint cost allocated to Canned Tomatoes (using the net realizable value method) is (round to the closest $) $230,496 $81,942 $210,000 $107,562 View Feedback n 15 2.5 / 2.5 points Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned tomatoes. During November, they incurred joint processing costs of $420,000. Production and sales value information for November are as follows: Product Cases Selling Price/Case Additional Costs/Case This study resource was shared via CourseHero.com
Image of page 5
Catsup 100,000 $10 $2 Tomato Juice 150,000 $8 $1 Canned Tomatoes 250,000 $12 $3 Red Sauce Canning Company is considering an option to further refine Catsup. By incurring an additional cost of $60,000, they will be able to increase their selling price of Catsup to $11.20 per case. Determine the incremental advantage (disadvantage) of this option? (round to the closest $) $60,000 ($60,000) ($260,000) $260,000 View Feedback n 16 2.5 / 2.5 points Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned tomatoes. During November, they incurred joint processing costs of $420,000. Production and sales value information for November are as follows: Product Cases Selling Price/Case Additional Costs/Case Catsup 100,000 $10 $2 Tomato Juice 150,000 $8 $1 Canned Tomatoes 250,000 $12 $3 If the company has a philosophy of marking up their products 20% over cost, the selling price per case of Tomato Juice should be (using the net realizable value method) (round to 2 decimal places) $7.00 $2.06 $0.86 $1.00 View Feedback n 17 2.5 / 2.5 points Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned tomatoes. During November, they incurred joint processing costs of $420,000. Production and sales value information for November are as follows: This study resource was shared via CourseHero.com
Image of page 6

Subscribe to view the full document.

Product Cases Selling Price/Case Additional Costs/Case Catsup 100,000 $10 $2 Tomato Juice 150,000 $8 $1 Canned Tomatoes 250,000 $12 $3 The unit cost per case of Canned Tomatoes (using the physical volume method) is (round to 2 decimal places) $1.84 $2.84 $0.84 $3.84 View Feedback n 18 2.5 / 2.5 points A cost that is incurred between the split-off point and the point of sale is known as a: Unit cost Split-off cost Separable cost Joint cost Question 19 0 / 2.5 points Company X uses a joint processing system for it's 2 products Y & Z. As a result of using the physical volume
Image of page 7
You've reached the end of this preview.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern