Course Hero Logo

86 you are making cupcakes from a box mix ingredients

Course Hero uses AI to attempt to automatically extract content from documents to surface to you and others so you can study better, e.g., in search results, to enrich docs, and more. This preview shows page 14 - 16 out of 16 pages.

86.You are making cupcakes from a box mix (INGREDIENTS: mix, water,oil, and egg whites), what can you substitute to make them healthier?______A.Use whole eggs instead of egg whitesB.Use applesauce instead of oilC.Use coconut oil not vegetable oilD.Omit the egg whites and don’t use anything in their placeObj. 4.01— Analyze recipes to modify cooking techniques and ingredients to develop a healthy andwell-balanced menu.(5%)
87.Which of the following is the least healthy method of preparation?______
88.Which of the following foods cook poorly on a grill?______
89.Which statement is true about using herbs to enhance meals?______
90.Which of the following is nota principle of meal planning?A.NutritionC.Necessary equipmentB.UniformityD.Flexibility______
91.Which part(s) of the lean canvas model (LCM) should you use whenbrainstorming a business concept?______Obj. 4.02— Apply startup processes for ventures in culinary nutrition.(10%)
92.In the Customer Segments part of the LCM, you want to identify andlist your ____________.______
93.A clear statement of the benefits the solution will provide to customersthat are different from and superior to the benefits provided bycompeting products is known as a product’s _______________.______
94.Section 4 of the LCM, “Solutions,” is partof which process ofbusiness development?A.Brainstorming for a business conceptB.Defining a businessC.Getting the word outD.The business of a business______
95.Channels are the pathways to customers.How is this accomplished?______
96.If you made 24 brownies and the ingredients cost $5.50 and you soldthem for $0.50 each.What would be your profit/loss margin?(Remember: Revenue – expenses =profit or loss)______
97.If you make 12 cupcakes to sell at a bake sale and the ingredientscost $16 and you sold them for $1.25 each.What would be yourprofit/loss margin?(Remember: Revenue – expenses =profit or loss)______
98.Business expenses that are the same every monthno matter what(ex: rent, salaries,insurance) are _________ , while expenses thatare ______________ fluctuate (ex: water bill, advertising, supplies).A.initial, recurringC.fixed, variableB.recurring, initialD.variable, fixed______
99.Indicators for evaluating factors that are crucial to the success of abusiness are _________________.
100.What makes a business unique or special compared to other similarbusiness is its ______________________.______
End of preview. Want to read all 16 pages?

Upload your study docs or become a

Course Hero member to access this document

Term
Spring
Professor
MICHELLE INGE
Tags
Nutrition, Vitamin, A Food products

Newly uploaded documents

Show More

Newly uploaded documents

Show More

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture