Bu sanat yurdundaki sanatlar\u0131 dan bir par\u00e7ac\u0131\u011f\u0131 Y\u00fcz\u00fcn g\u00fczellik mucizesi ama

Bu sanat yurdundaki sanatları dan bir parçacığı

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

imanın da. Bu, sanat yurdundaki sanatların- dan bir parçacığı! Yüzün, güzellik mucizesi ama bakışıma sözü, apaçık sihir!
Image of page 4
n HAFIZ DİVANI • O şuh gözden canım kurtarmaya imkân mı var? Daima elinde yayv pusuda! O siyah göze yüzlerce aferin! Âşık öldür- mede sihirler yaratıyor! 76 o# Aşkın heyet ilmi, ne şaşılacak ilim. Gö- kün yedinci katı* o ilme göre yerin yedinci katı! Samimisin ki kötü sözlü öldü de canım kurtardı? Hele dur bakalım, daha Kırâmen Kâtibîn'le görülecek hesabı var! Hafız, zülfünün mekrinden emin olma. 'Zira gönlü aldı, şimdi de dini almak kaydında! |4am-ı zulf-i tu dâm-ı kufr-u dinest Zi kâristân-ı ö yek şenime inest LXXXIX.t Gönlüm de gitti, dinim de. Sevgili beni kınamaya kalkışıp haydi git, benimle düşüp kalkma; gayri sende hayır kalmadı, dedi. Kimi duyduk ki bu mecliste bir an olsun meserretle oturdu da sohbet sonu nedametle kalkmadı. 765. Mum nasılsa yanılıp sevgilinin gülümseyen parlak yüzüne kendisini benzetti. Fakat bu suçun affı için âşıklarının huzurunda nice ge- celer ayaküstü dikilip ağladı, yandı yakıldı. Çayırda bahar rüzgârı, o yanağın, o bo- yun poşun havasıyle gül ve selvi yanından kalkıp esmeye başladı.
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors