What are the joint cost allocated to class a and

Info icon This preview shows pages 6–8. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
12. What are the joint cost allocated to Class A and Class B assuming the use of physical method  for joint cost allocation. a. P1,000 and P9,000 b. P3,000 and P24,387 c. P20,000 and P15,000 d. P2,710 and P24,387 The Sunrise Corp. produces three production L, M and N from one input. The net realizable value of L at  split-off is P100,000; M is P200,000; N is P20,000. Final sales value are P200,000, P300,000 and  P20,000 for L, M and N respectively. However, these prices are subject to erratic change. Additional  processing costs for L, M and N are P50,000, P75,000 and P 0 respectively. The numbers of units of  each product are 60,000 of L, 60,000 for M and 30,000 of N. The total costs incurred up to the split-off  are P150,000. 13. If the physical quantities method is used, what amount of joint costs should be allocated to  product L? Assume that product N is accounted for as a by-product whose income is credited to  the joint costs of production. 14. The expected net income for the Sunrise Corp. is Victoria Mills manufactures three products: A, B, and C in a joint process.  For every ten kilos of  materials input, the output is five kilos of A, three kilos of B, and two kilos of C, respectively.  During the  month, 50,000 kilos of raw materials costing P1,200,000 were process and completed with a joint  conversion costs of P2,000,000.  Conversion costs are allocated to the products salable, further  processing which does not require additional raw materials was done at the following costs: A, P300,000; B, P200,000; C, P300,000. The unit selling price are: A, P100; B, P120 and C, P150. 15. The unit cost of product A is
Image of page 6

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
16. Assuming all units are sold, the gross margin on sale for product B is a. P800,000 b. P720,000 c. P600,000 d. P480,000 17. If all units of Product C are sold, and selling and administrative expenses are 20% of sales, the  net income from the sale of Product C is Tiny Co produces three products: Bo Mo and Lo from same process.  Joint costs for this production run  are P2,100. Sales price Disposal cost Further  Per lb at  per lb at  processing Final sales  Pounds     Split off     split off        per lb . price per lb Bo 800 P6.50 P3.00 P2.00 P7.50 Mo 1,100   8.25   4.20   3.00   10.00 Lo 1,500   8.00   4.00   3.50   10.50 If the products are process further, Tiny Co. will incur the following disposal costs upon sale:  Bo, P3.00;  Mo, P2.00 and Lo, P1.00.
Image of page 7
Image of page 8
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern