Y\u00fcz\u00fcn\u00fc hat\u0131rlad\u0131m herhalde murad\u0131m olacak \u00c7\u00fcnk\u00fc iyi faldan sonra iyilik zuhrr

Yüzünü hatırladım herhalde muradım olacak

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

feda olsun! Yüzünü hatırladım, herhalde muradım olacak. Çünkü iyi faldan sonra iyilik zuhrr eder. Neşeyi anlatmada natıkanın bile dili tu- tulmuş... beyhude yere söylenip duran dili kesik kalem, nerden anlatacak? Hafız’ın gönlü heves ateşine şimdi düş- medi. Kendi kendine biten lâleler gibi ezelden dağlı! Ser-i trâdet-i mâ v’ âstan-ı hazret-i döst Ki her çi ber ser-i mâ mireved irâdet-i öst xvm. O esmer güzeli dünyanın bütün şirinliğine şarap renginde güzel gözlere, gülümseyen du- daklara, neşeli bir gönüle maliktir. 155. Ağızlan tatlı güzeller padişahtır ama sev- gilim zamanın Süleymanıdır, hatem de onda- dır. O buğday renkli benizdeki misk gibi kara ben yok mu? Adem’in yolunu vuran tanenin sun tamamıyle o bende!
Image of page 2
20 HAFIZ DÎVANI Dostlar, sevgilim gidiyor. Bu yaralı gö- nülle ben ne yapacağım? Merhemim de onda. Güzel yüz, hünerdeki kemal, temiz bir bilgi... Hulâsa iki âlemin de tertemiz erlerinin himmetine mazhar. Bu nükteyi kime söyleyebilirim: O taş yürekli, İsa nefesine sahip olduğu halde bizi öldürdü ! >60. Hafız, inananlardandır... onu ulu tut. Çün- kü nice büyük ruhların ihsanına, feyzine sahip! An siyeh çerde ki şirini-i âcIem bâ öst Çeşm i mey-gun Jeb-i handan dil-i hurrem bâ öst XIX.
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors