Howard hawks john capra joseph von stenberg geoge

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 19 - 21 out of 37 pages.

filmlerin Hollywood’un yıldızının parlamasında katkısı büyük. Howard Hawks, John Ford, Frank Capra, Joseph Von Stenberg, Geoge Cukor, William Wellman, Fritz Lang, Michael Curtiz ve diğerleri Hollywood’un klasikleşecek olan filmsel anlatım tarzını olgunlaştırdılar. Wellman, Lang ve Curtiz Avrupa’daki deneyimlerini Hollywood’a taşıdılar. Bu isimlerden dördüne biraz daha yakından bakmak aydınlatıcı olacaktır. John Ford John Ford Amerikan değerlerinin içten savunucularından biriydi ve oluşmakta olan Hollywood anlatım tarzı bağlı kalarak bu tarzın zenginleşmesine önayak oldu. 1917’den 1970’e dek uzanan başarılı kariyerinde çoğu büyük ilgi gören yüz yirmi beş film yöneten Ford bunlarda aileyi, cemaati, dayanışma ve yurtseverliğin önemini vurguladı, birçok yıldız yarattı, farklı türlere katkıda bulundu. Kuzey Amerika’nın çarpıcı doğal ortamlarından biri olan Arizona’daki Monument Valley (Anıtlar Vadisi) onun sayesinde görsel bir imge haline geldi. Otuzların başından itibaren ünlü senarist Dudley Nichols ve görüntü yönetmeni Joseph August’la verimli bir işbirliği içinde çalışan Ford, Kadınsız Erkekler (Men Without Women, 1930) ve Hava Yoluyla (Air Mail, 1932) gibi başarılı filmlerden sonra asıl çıkışını Muhbir (The Informer, 1935) ile yaptı. Bu film süratle ve ucuza çekilmiş olmasına karşın çok iyi eleştiriler aldı ve Ford’un Hollywood’un en saygın yönetmenlerinden biri olarak kabul edilmesini sağladı. 18 Film, İrlanda’da Yirmilerdeki özgürlük savaşı sırasında isyancılardan birinin para karşılığında yoldaşlarını ele vermesi ve IRA tarafından öldürülünceye dek çektiği vicdan azabını anlatıyordu; Alman Sokak Filmleri’nde görülen gerçekçi bir yaklaşım ve dışavurumcu bir aydınlatma tarzıyla çekilmişti. Muhbirin iç dünyasını ağırlıklı olarak öznel kamera tekniğiyle görselleştirmişti. 18 Film en iyi yönetmen dâhil dört Oscar aldı, New York Eleştirmenlerince yılın en iyi filmi seçildi. En iyi senaryo Oscar’ının sahibi olan Nichols ödülü reddeden ilk kişi oldu. Onunla birlikte Ford da yazar derneklerini desteklemek üzere 1936’daki ödül törenine katılmadı. 19
Image of page 19
Filmin başarısından sonra daha çok geçmişin toplumsal olaylarını anlatan filmlere yönlendirilen Ford’un en iyi üç filmi 1939 yılında gösterime girdi. Bunlar kovboy sinemasını yenileyen Posta Arabası (Stagecoach), Abraham Lincoln’un ABD başkanlığına giden yolun başında genç bir kasaba avukatı olduğu dönemi anlatan Genç Bay Lincoln (Young Mr. Lincoln) ve Amerikan bağımsızlık mücadelesinden bir kesit sunan Mohawk Boyunca Davul Sesleri’ ydi (Drums Along Mohawk). Dış sahneleri, Posta Arabası ’nda olduğu gibi gerçek mekânlarda, Utah Eyaletinin dağlık ormanlarında çekilen son film Ford’un ilk renkli filmi oldu. Ford’un hızlı yaratıcı çalışma temposu sonraki on yıl boyunca da devam etti. Burada, bunalım döneminin en önemli filmlerinin başında gelen, John Steinback uyarlaması Gazap Üzümleri ’nden (The Grapes of Wrath, 1940) söz etmek gerekiyor. Ekonomik kriz döneminde topraksız kalan çiftçi ailelerinin büyük çiftliklerde göçmen işçi olarak çalışmalarını anlatan filmde Ford çekilen çileleri büyük ölçüde duygusal bir düzeyde ele almış ve finali romandan farklı olarak iyimser sayılabilecek biçimde düzenlemişti. Bununla birlikte, Yurttaş
Image of page 20
Image of page 21

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors