Sayfa 4 12 web formlari web formları aspnet in

Info icon This preview shows pages 7–9. Sign up to view the full content.

Sayfa 4- 12 WEB FORMLARI Web Formları ASP.NET’ in getirdiği radikal yeniliklerden biridir. Web programcıları için gerçekten heyecan verici boyutlar getirmiştir. Bu bölümde web formlarının ne olduğunu, işleyişini ve mantığını örnekler üzerinde detayları ile inceleyeceğiz. Web formlarının mantığını daha iyi anlayabilmek için klasik anlamdaki HTML Formlarından başlamamızda fayda var. HTML FORMLARI
Image of page 7

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Web sayfalarında, linklerin haricinde, kullanıcı ile etkileşimi sağlayan yegane birimler form elemanlarıdır. Hepimizin bildiği gibi, formlar sayesinde kullanıcıların verilerini girmesini, tercihlerini belirtmesini sağlayabiliriz. Bu anlamda kullanıcıya veri girmeyi sağlayan grafik arabirim oluştururlar. Bu veriler yine client tarafındaki script’ler tarafından kullanılabileceği gibi sunucuya da iletebilirler. Bizim bu bölümdeki temel eksenimiz formların sunucu ile olan ilişkileridir. HTML’de bir çok form elemanı mevcuttur. Bu form elemanları, değişik amaçlar için ziyaretçiye veri girmesini sağlarlar. Örneğin TextBox form elemanı ziyaretçinin bilgiler girmesini, Checkbox tercihlerini işaretlemesini sağlar. HTML Formları HTML tag’ları sayesinde, tamamıyla istemcinin ( client / ziyaretçi / kullanıcı ) bilgisayarı vasıtası ile oluştururlar. Diğer bir ifadeyle, sunucu sayfayı istemciye gönderir, gönderdiği sayfada eğer form elemanlarını belirten tag’lar varsa, bu tag’lar browser tarafından yorumlanır ve ilgili form elemanları sayfada gösterilir. Bu işleyişte sunucunun HTML kodlarını istemciye göndermek dışında herhangi bir işlevi yoktur. WEB FORMLARI Oysa bu durum web formlarında farklıdır. Web formları tamamıyla sunucuda oluşturulurlar. Sunucu tarafından oluşturulan web formları ara yüz olarak HTML form elemanlarına çevrilerek gönderilirler. Sunucuya ait birimler oldukları için, sayfada görünen elemanların kontrolü, tamamıyla sunucuya ve dolayısı ile web programcısına aittir. Form, elemanlarının niteliği görüntüsü ve girilen verinin yapısı konusunda sunucu , tam anlamıyla bir kontrole sahiptir. Konuyu biraz daha geniş açıdan ele alalım. Geleneksel nesneye yönelik, olay yönlendirmeli programlamada kullanıcıyla ilişkide olan ve onlara görsel bir arabirim sunarak programın yönetimini sağlayan kontrol nesneleri mevcuttur. Bunlar bir button, bir excel sayfası veya görsel bir arabirim sunarak programın akışını kontrol eden nesnelerdir. Bu nesneler geliştiricinin, her türlü özelliğini, methodunu ve olaylarını yönetebileceği kontrol nesneleridir. Bu yapı, programcıya uygulama geliştirmesinde tam bir hakimiyet sağlar. ASP.NET ile birlikte, benzer bir şekilde sunucu kontrol (server control) nesneleri oluşturma imkanı gelmiştir. Bu nesneler kullanıcı arayüz (görsel) birimleri ile birlikte kullanırlar. İşte bu sunucu kontrolleri web formlarının kullanıcı arabirimini oluşturan elemanlarıdır.
Image of page 8
Image of page 9
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon
 • css

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern