L\u00e2le \u00fcst\u00fcnde \u00e7i\u011f tanesi mi g\u00fcl \u00fcst\u00fcnde g\u00fclsuyu mu Ate\u015f \u00fcst\u00fcnde su mu

Lâle üstünde çiğ tanesi mi gül üstünde

This preview shows page 3 - 5 out of 5 pages.

Lâle üstünde çiğ tanesi mi, gül üstünde gülsuyu mu? Ateş üstünde su mu durmakta, yoksa yüzün mü terlemiş? O yay kaşlı güzel gitti de gözümden kay- boldu mu gönül de ardına düşer, kimsecikler haberdar olmasın diye de izini kaybederdi. Ben, bu gece sevgilinin saçlarından el çekmem., müezzin sen “haydin namaza** diye bağıra dur! 515. Çengi, bir zaman çalgıcının eline ver de de ki: perdelerine düzen ver, sonra onunla coş, çal ve oku! ödağacını ateşe at, mangalı yak, kış so- ğuğundan gam yeme! Hctız Divanı — F .: 43/44
Image of page 3
618 HAFIZ DİVANI Bundan böyle felek seni horlarsa Rey hâ- kimine şikâyet et, halini arzeyle! O, âlemlere ihsanlarda bulunan öyle bir padişahdır ki keremine karşılık Hâtem’in def- teri dürülmüş, adı anılmaz olmuştur. Padişahım, bir yudumcuk şarap için can veren, bir iltifatını bekleyip duran bu kulun canını al, kulluğunu kabul et de bir kadeh şarap sun, bir iltifatta bulun! 520. Şarap kadehini getir, Hafız gibi Cem ne vakit geldi, Kâvus, yahut Key ne oldu diye gam yeme! Ey zişerm-i cârızat gul gark-ı hay Bercarak piş-i cakiket câm-ı mey LXXTV. Ey rüzgâr, sende sevgilinin kokusu var.» Senden o miskler saçan koku duyulmada! Ey gül, sen nerdesin, onun güzel yüzü nerde? Onda miskler var, sense dikenler yük- lenmişsin! Ey fesleğen, onun taze hattı nerede, sen nerdesin? O terütaze, sense tozlara batmışsın!
Image of page 4
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors