Bir g\u00f6n\u00fcl sevgilinin bak\u0131\u015flar\u0131ndan bir y\u00fck y\u00fcklendiyse y\u00fcklendi olup bitti

Bir gönül sevgilinin bakışlarından bir yük

This preview shows page 4 - 5 out of 5 pages.

Bir gönül, sevgilinin bakışlarından bir yük yüklendiyse yüklendi, olup bitti. Canla canan arasında bir macera olduysa oldu geçti.
Image of page 4
82 HAFIZ DİVANI 675. Söz getirip götürenlerden elemeler mey- dana geldi ama arkadaşlar arasındaki bu ya- kışmaz iş geçti gitti, gayri anılmaz bile! Tarikatta kırılmak yoktur, şarap sun... gördüğün her keder, bize aynı safa gibi gelip geçti. ## Gönül, âşıklıkta tahammül gerek, aya- ğım dire. Bir elem olduysa oldu, bir hata ya- pıldıysa yapıldı. Vâize söyle* Hafız’ı, tekkeden çıkıp gitti diye ayıplamasın. Hür kişilerin ayaklan bir yere bağlanmaz ki, gittiyse gitti. Ger zi dest-i zulf-i muşkinet hatâi reft reft Ver zi hindO-yı şumâ ber mâ cefai reft reft LXXDCt Lâl dudağından bir şerbet içirmeden geçti gitti. Ay gibi yüzünü doya doya seyre- demedik vesselam. 680. Sanki bizim sohbetimizden adamakıllı sı- kılmıştı. Yükünü bağladı, tozuna bile erişme- dik# geçip gitti: Seferden vazgeçmesi için Fatiha’yı, Hırz-ı Yemânî’yi, îhlâa suresini okuyup üfürdük ama hiç bir tesiri olmadı, yürüdü gitti: Bizi melâmet civarından gitmem diye al- datırdı. Fakat gördün mü? Bu çeşit aldatış- lara inandık ama aldatıp gitti!
Image of page 5

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors