Chapter 3 Analysis of Cost Volume and Pricing to Increase Profitability c N

Chapter 3 analysis of cost volume and pricing to

This preview shows page 27 - 31 out of 54 pages.

Chapter 3 Analysis of Cost, Volume, and Pricing to Increase Profitability c. N = Number of units to achieve desired profit N = (Fixed cost + Profit) ÷ Contribution margin per unit N = ($240,000 + $126,000) ÷ ($30 − $18) = 30,500 units Targeted sales in dollars = $30 x 30,500 = $915,000 Exercise 3-14A a. CVP analysis assumes that variable costs change in direct propor- tion to the amount of inputs used, which means that variable cost per unit of input is assumed to be constant. If a company incurs some of its cost in a currency whose exchange rate changes, then the variable cost per unit of input is not constant. In this case, even though the amount of wood used to produce one box of chopsticks did not change from January to September, the cost of that wood did, due to the change in the exchange rate between the yen and the dollar. b. Because the U.S. dollar lost value relative to the yen from January 2007 to September 2007, the cost of the wood needed to make one box of chopsticks increased, thus increasing variable costs per box. c. Because the variable costs of making a one box of chopsticks in- creased due to the change in the exchange rate, while the revenue per box did not, the contribution margin per box would decrease. d. The company’s fixed costs are based on the dollar, so the change in the exchange rate would not affect these costs. 3-27
Image of page 27
Chapter 3 Analysis of Cost, Volume, and Pricing to Increase Profitability Exercise 3-15B Target variable cost = Expected sales revenue - Fixed cost - Desired profit = $90 x 12,000 - $480,000 - $240,000 = $360,000 Target variable cost per unit = $360,000 ÷ 12,000 = $30 Exercise 3-16B a. Weighted-average contribution margin Product M $15 x .60 = $ 9 Product N $35 x .40 = 14 Weighted-average contribution margin = $23 Break-even = Fixed cost ÷ Weighted-average contribution margin Break-even = $115,000 ÷ $23 = 5,000 units b. Product M = 5,000 units x .60 = 3,000 units Product N = 5,000 units x .40 = 2,000 units 3-28
Image of page 28
Chapter 3 Analysis of Cost, Volume, and Pricing to Increase Profitability Problem 3-17B a. N = Number of units to break-even Sales Variable cost Fixed cost = Profit (Sales price x N) − (Variable cost per unit x N) = Fixed cost + Profit (Contribution margin per unit x N) = Fixed cost + Profit N = (Fixed cost + Profit) ÷ Contribution margin per unit N = ($360,000 + $0) ÷ [$75 - ($40 + $5)] = 12,000 units Break-even dollars = 12,000 units x $75 selling price = $900,000 b. N = Number of units to break-even N = Fixed cost ÷ Contribution margin per unit N = $360,000 ÷ [$75 − ($40 + $5)] = 12,000 units Break-even dollars = 12,000 units x $75 selling price = $900,000 c. Contribution margin ratio = Contribution margin ÷ Selling price Contribution margin ratio = $30 ÷ $75 = 40% Break-even dollars = Fixed costs ÷ Contribution margin ratio Break-even dollars = $360,000 ÷ .40 = $900,000 Break-even units = $900,000 ÷ $75 per unit = 12,000 units Contribution Margin Income Statement Sales ($75 x 12,000 units) $900,000 Variable costs ($45 x 12,000) (540,000) Contribution margin 360,000 Fixed costs (360,000) Net income $ 0 3-29 d.
Image of page 29
Chapter 3 Analysis of Cost, Volume, and Pricing to Increase Profitability Problem 3-18B a. N = Number of units to break-even Sales − Variable cost − Fixed cost = Profit (Sales price x N) − (Variable cost per unit x N) = Fixed cost + Profit (Contribution margin per unit x N) = Fixed cost + Profit N = (Fixed cost + Profit) ÷ Contribution margin per unit N = ($720,000 + $0) ÷ ($72 − $54) = 40,000 units
Image of page 30
Image of page 31

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 54 pages?

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture