22 gangster filmleri gangster filmleri ise tümüyle

 • No School
 • NONE 212
 • 37

This preview shows page 27 - 29 out of 37 pages.

aşılamaya çalışıp tek bir amaç için birlikte çalışmanın önemini vurgulamış oldular. 22 Gangster filmleri Gangster filmleri ise tümüyle 1920’lerin toplumsal çalkantılarıyla ekonomik krizin bir ürünüdür ve yaşanan gerçekliğin uzantısı olarak ortaya çıktı. Sesin getirdiği imkânları (silah ve patinaj sesleri gibi), özellikle dönemin hantallaşmış stüdyo çekimlerinin ötekisine geçecek biçimde gerçekleştirilen hareketli dış çekimlerle birleştiren filmler seyircinin ilgisini çekmekte gecikmedi. Bir yükseliş ve yok oluş hikâyesi anlatan gangster filmlerinin ilk örnekleri, bir anlamda, kamu vicdanındaki rahatsızlıkların dışavurumu gibi görülebilir. Ancak, bu yeni türün, 22 Müzikaller ve Hollywood film türlerine ilişkin daha ayrıntılı bilgi için bkz., Nilgün Abisel, Popüler Sinema ve Türler , Alan Yayıncılık, İstanbul, 1994. 27
Image of page 27
baskıların da etkisiyle, kısa sürede sistem tarafından ıslah edildiği söylenebilir. Hollywood’un ilk anti kahramanları olan gangsterler, yasa dışılığın, bencilliğin ve sınıfsal yükselme hırsının aşırı noktalarını temsil ederler. Böyle olduklarından ötürü de içinden çıktıkları ya da onları var eden toplum tarafından yok edilmeye mahkûmdurlar. Bazı yazarlar David W.Griffith’in Domuz Çıkmazı Serserileri’ni (The Musketeers of Pig Alley, 1912) türün ilk örneği kabul etse de bu film, örgütlü suç yerine küçük bir sokak çetesiyle ilgili olduğundan bu iddia pek doğru değildir. Bir ilk gerekiyorsa bu, 1927 yılında Josef von Sternberg’in çektiği Yeraltı ’dır (Underworld). Küçük Sezar (Little Caesar, Mervyn LeRoy, 1930), Halk Düşmanı ( Public Enemy, William Wellman, 1931) ve Yaralı Yüz (Scarface, Howard Hawks, 1932) adlı filmler ise kısacık bir süre içinde gangster türünün temel taşları oldular. Küçük Sezar Halk Düşmanı Yaralı Yüz Al Capone Yaralı Yüz , sinematografik açıdan ilk gangster filmlerinin en tipik olanıdır. 1931 yılında, vergi yolsuzluğu nedeniyle tutuklanan Al Capone’yi model alan film, liderlerden birinin ölümünden sonra yeraltı dünyasında yaşanan çatışmaları anlatıyordu. Bu da 1928’de vurularak öldürülen gerçek bir gangsterin ardından ortaya çıkan olaylara dayanıyordu. Yaralı Yüz ’ün dünyası, dikkati bir dizi kanlı suça çeken, “neden”lerin açıklanmadığı, hareketin söze galebe çaldığı bir dünya olarak kurulmuştu. Bu dünyada aile yine kutsal bir konuma yerleştirilmişti ama gangsterin kız kardeşine düşkünlüğü ensest ilişkinin yakınlarında dolaştığından türün öteki örneklerinden bir ölçüde farklılaşıyordu. Pişmanlık duymayan karakterin katılığı ve acımasızlığı, şiddet eylemlerini sıradan hatta keyif veren bir şeymişçesine gerçekleştirmesi epey tepki çekmişti. Nitekim yapımcı filme sonradan, polislerde birinin, gangsterlerin kovboy filmlerindeki kahramanların aksine düşmanlarını arkadan vurduklarını söylediği bir sahne ekletmişti. Belirli ölçüde görüntüye ve söze dayalı mizaha da yer veren film, gangsterin gösterişli giysileri içindeki ölümüyle son buluyordu. Gangster kapitalist kentin ürünüdür; yoksul bir sokak serserisiyken aklını kullanır, duygusal bağlardan uzak kalır ve fırsatlardan yararlanarak suç örgütünün lideri olur. Yalnız, çevresindekilere güvenmeyen bir kişi olarak sürdürdüğü gücü çoğu kez bir yumuşama
Image of page 28
Image of page 29

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 37 pages?

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask ( soon) You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors