Your answer is correct a manufacturer has a monthly

This preview shows page 2 - 5 out of 6 pages.

Question 5 Your answer is CORRECT. A manufacturer has a monthly fixed cost of $30,000 and a production cost of $11 for each unit produced. The product sells for $24 per unit. If the manufacturer produces and sells 13,000 units one month, then his profit is a) $1,430,000 b) $113,000 c) $139,000 d) $3,120,000 e) $282,000 f) None of the above.
Question 6 Your answer is CORRECT. A manufacturer has a monthly fixed cost of $40,000 and a production cost of $8 for each unit produced. The product sells for $15 per unit. If the manufacturer produces and sells 3,000 units per month, indicate whether he will have a profit, loss or break-even.
Question 7 Your answer is CORRECT. A manufacturer has a monthly fixed cost of $130,000 and a production cost of $60 for each unit produced. The product sells for $65 per unit. Find the break-even quantity.
Question 8 Your answer is CORRECT. A manufacturer has a monthly fixed cost of $60,000 and a production cost of $20 for each unit produced. The product sells for $31 per unit. Find the break-even revenue.
Question 9 Your answer is CORRECT. A manufacturer has a monthly fixed cost of $70,000 and a production cost of $18 for each unit produced. The product sells for $35 per unit. Find the break-even point. a) b) c) d) e) f) None of the above.
Question 10 Your answer is CORRECT. Use the feasible set shown to find the optimal value to maximize the objective function P= 43x+ 23y.

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture