Nergis g\u00f6z\u00fcne \u00d6zendi fakat \u015fiveni eldeedemedi ki Sadece hasta ve mahmur bir

Nergis gözüne özendi fakat şiveni eldeedemedi ki

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Nergis, gözüne Özendi, fakat şiveni elde edemedi ki. Sadece hasta ve mahmur bir hale düşüp kaldı, işte o kadar! * Bir hırkam vardı, yüzlerce ayıbımı ör- terdi.. hırka, şaraba ve çalgıya rehin oldu, elimde kalan yalnız bir zünnar! * Çin sureti, senin güzelliğine öyle hayran oldu ki macerası her yerde kapılarda, duvar- larda kaldı; hâlâ söylenir, seyredilir! 995. Hafız’m gönlü, bir gün olur tekrar geli- rim diye zülfünün seyrangâhına gitti ama orada tutuldu kaldı, geri gelmedi gitti! Her ki şud mahrem-i dil der harem-i yâr bimand Van ki in kâr nedânıst der inkâr bimand CXVIL Müjde geldi: Gam günleri sürüp gitmeye- cekmiş. Safa zamanı bakı olmadığı gibi gam günleri de baki değilmiş. Ben, gerçi sevgilinin nazarında bir avuç toprak kadar hor hakir oldum ama rakip de böyle hürmetli kalmaz elbette.
Image of page 2
ıto HAPIZ DİVANI Perdeci, herkesi kılıçtan geçirdikçe hiç kimse, dostun hariminde oturup kalamaz. Mademki varlık sayfasına yazılan yazı kalmaz, bozulup gider... şu halde iyi ve kötü nakış ne şükre değer, ne şikâyete! ıooo. • Rivayet ettiler, Cemşit meclisinin nağ- mesi buymuş: Mademki Cemşit de baki değil, getir şarap kadehini! Ey mum, pervanenin vuslatım ganimet bil ki bu alışveriş, sabah çağma kadar sürüp gitmez!
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors