Assuming that perpetual inventory records are kept in units only the ending

Assuming that perpetual inventory records are kept in

This preview shows page 22 - 25 out of 51 pages.

103. Assuming that perpetual inventory records are kept in units only, the ending inventory on a LIFO basis is a. $4,110. b. $4,160. c. $4,290. d. $4,470. 104. Assuming that perpetual inventory records are kept in dollars, the ending inventory on a LIFO basis is
Background image
Valuation of Inventories: A Cost-Basis Approach 8 - 23 105. Assuming that perpetual inventory records are kept in dollars, the ending inventory on a FIFO basis is 106. Assuming that perpetual inventory records are kept in units only, the ending inventory on an average-cost basis, rounded to the nearest dollar, is 107. Milford Company had 500 units of “Tank” in its inventory at a cost of $4 each. It purchased, for $2,800, 300 more units of “Tank”. Milford then sold 400 units at a selling price of $10 each, resulting in a gross profit of $1,600. The cost flow assumption used by Johnson a. is FIFO. b. is LIFO. c. is weighted average. d. cannot be determined from the information given. 108. Nichols Company had 500 units of “Dink” in its inventory at a cost of $5 each. It purchased, for $2,400, 300 more units of “Dink”. Nichols then sold 600 units at a selling price of $10 each, resulting in a gross profit of $2,100. The cost flow assumption used by Kingman 109. June Corp. sells one product and uses a perpetual inventory system. The beginning inventory consisted of 10 units that cost $20 per unit. During the current month, the company purchased 60 units at $20 each. Sales during the month totaled 45 units for $43 each. What is the number of units in the ending inventory? 110. June Corp. sells one product and uses a perpetual inventory system. The beginning inventory consisted of 10 units that cost $20 per unit. During the current month, the company purchased 60 units at $20 each. Sales during the month totaled 45 units for $43 each. What is the cost of goods sold using the LIFO method?
Background image
8 - 24111. Checkers uses the periodic inventory system. For the current month, the beginning inventory consisted of 1,200 units that cost $12 each. During the month, the company made two purchases: 500 units at $13 each and 2,000 units at $13.50 each. Checkers also sold 2,150 units during the month. Using the average cost method, what is the amount of cost of goods sold for the month? a. $27,843. b. $28,950. c. $26,975. d. $27,950.
Background image
Image of page 25

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 51 pages?

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes