Sevgilinin b\u00fckl\u00fcm b\u00fckl\u00fcm z\u00fclf\u00fcn\u00fcn \u015ferhi k\u0131sa kesilmez ki bu k\u0131ssa \u00e7ok uzun

Sevgilinin büklüm büklüm zülfünün şerhi kısa

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Sevgilinin büklüm büklüm zülfünün şerhi kısa kesilmez ki... bu kıssa çok uzun! Mecnun’un gönlündeki ıstırap, daima Ley- lâ'nın zülfündeki büklümlerden, Sultan Mah- mud'un yüzü, her an Eyaz'm ayağında. 20 . Gözüm, senin o güzel yüzünü göreli do- ğan kuşu gibi bütün âlemden göz yumdum. Senin hakücat kâbesi olan civarına gelen her kişi, kaşlarının kıblesine dönmüş, namazın ta kendisinde! Ey meclistekiler, Haîiz’ın gpnlündeki ya- nışı, daima yanıp yakılan muma sorun! Elminnetu lillâh ki der-i meykede bâzest Zan rü ki mera ber der-i ö ruy-i niyâzest — S — XCVTL • Medet, medet... derdimize derman yok, ayrılığımıza bir son! Dini, gönlü alıp götürdüler, şimdi de cana kasdedecekler. Medet güzellerin çevrinden! 825 . Bir öpüş karşılığı can istemekteler. Aman bu gönül alıcüardan! Bu kâfir yürekliler kanımızı içtiler. Aman müslümanlar, derman edin bize!
Image of page 2
HAFIZ DİVANI Hafız gibi gece gündüz kendimden geç- miş bir halde yanıp ağlamaktayım, medet, medet! Derd-i mâri nıst derman el ğıvSş Hecr-i mfirS nlst pâyan el ğıyâş C - xcvm. • Sen, ülkedeki bütün güzellerin başlarının tacısın. Bütün güzeller sana vergi verseler yaraşır. İki şuh gözün, Hıta ve Habeş ülkelerini birbirine katmış, zülfünün büklümlerine Maçin ve Hint diyarları haraç vermiş!
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors