1 Page 40 of 45 Print Beginning Intermediate Algebra 1312014

1 page 40 of 45 print beginning intermediate algebra

This preview shows page 40 - 42 out of 45 pages.

1. Page 40 of 45 Print | Beginning & Intermediate Algebra 1/31/2014 ...
Image of page 40
PRINTED BY: [email protected] Printing is for personal, private use only. No part of this book may be reproduced or transmitted without publisher's prior permission. Violators will be prosecuted. 2 log 6 x = log 6 ( x + 5) 2. log 3 ( x - 5) + log 3 ( x + 1) = log 3 7 3. 6 x +2 = 9 (Round your answer to the nearest thousandth.) 4.Concept CheckExplain how you would solve 26 = 52 e3x767768USE MATH TO SAVE MONEYDid You Know … That You Can Save Money by Purchasing Store Brand Products?FOOD AND RICE PRICESUnderstanding the Problem:Many large stores and chains have their own brands of products. Store brand products often cost much less than the equivalent name brand products. For example, a one-pound bag of rice from a national name brand can cost $2.50. A Making a Plan:Lucy and her family enjoy rice as part of their dinner four times a week. Lucy has a family of four that consumes approximately 2/3 cup of rice with each meal. Lucy wants to calculate the cost of feeding her family and see if they can Step 1:Lucy needs to know how much rice her family consumes in a week.Task 1:How many cups of rice does Lucy’s family eat in a week?Task 2:If each cup of raw rice weighs approximately 21 ounces, what is the weight in ounces of the rice Lucy’s family eats in a week?Task 3:There are 16 ounces in a pound. Find the number of pounds of raw rice Lucy’s family eats each week.Step 2:Lucy notices that her supermarket has its own brand of rice that is much less expensive than the brand she normally buys. She usually buys name brand rice for $2.66 per pound. The store brand is only 88 cents per pound.Task 4:Find out how much Lucy spends per week on the name brand rice.Task 5:Find out how much Lucy could save per week by buying the same amount of rice from the store brand.Task 6:Find the percent savings that Lucy gets by buying the store brand rice instead of the name brand.Finding a Solution:Step 3:Lucy realizes that she can have this kind of savings each week on all the food she buys by choosing the store brand products over the name brand.Task 7:If Lucy typically spends $162 per week on groceries by buying the name brand products, how much could she save in a year by purchasing all store brand products?Task 8:Lucy finds that her family still prefers some of the name brand products. She continues to buy some of the name brand products and some of the store brands. She finds that her weekly grocery bill is reduced to around $130 peApplying the Situation to Your Life:You should calculate how much you spend on groceries every week. Then see how you can reduce that by purchasing store brands. You may not change to the store brand for all your shopping, but for every case where you do, you ca . 768769 Chapter 12 Organizer 769770 Topic and Procedure Examples Exponential function, p. 725 f ( x ) = b x , where b 7 0, b 1, and x is a real number.
Image of page 41
Image of page 42

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 45 pages?

  • Fall '13
  • Natural logarithm, Logarithm, student¬†practice

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture