Html form elemanlarının aksine tam kontrol

Info icon This preview shows pages 8–9. Sign up to view the full content.

HTML Form elemanlarının aksine tam kontrol edilebilir özelliktedirler.
Image of page 8

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

ASP.NET sayfamıza bir istek geldiğinde, sayfa içindeki ASP.NET’e ait özel tag’ larla yazılmış web form elemanları, HTML form elemanlarına veya tag’larına (etiketlerine) çevrilerek, istemciye gönderilir. Aynı zamanda kullanıcıdaki değişimleri takip eden bir takım mekanizmaları da oluşturup istemciye gönderir. Bu mekanizmalar, genellikle form elemanlarının durumunu takip eden ve View State gibi gizli form elemanları ve sayfada herhangi bir olay meydaba geldiğinde, bunu sunucuya bildiren istemci taraflı scriptler’dir. Sunucudaki haliyle, web formları, web programımızın doğal bir uzantısı gibidir. Program nesnelerinde yaptığımız bildirimleri ve kullanımları aynen bunlar içinde yapabiliriz. Sunucuda, uygulamanın (sayfanın) çalışması esnasında her türlü programatik işlem web formları üzerinde gerçekleştirilebilir ve sonuçta çıktı HTML olarak gönderilir. Böyle bir mekanizma, kontrolün tam anlamıyla, geliştiricinin elinde olmasını sağlar. Bu işleyiş istemci-sunucu modeli üzerine tesis edilmiş nesneye yönelik olay yönlendirmeli web uygulamaları geliştirmemize imkan tanır. Web geliştiricisi, sanki arada internet yokmuşçasına geleneksel anlamda program yazıyormuş gibi web uygulamaları geliştirir. Üstelik bunu yaparken olay yönlendirmeli nesneye yönelik programlamanın getirdiği bütün nimetlerden faydalanır. ASP.NET sayfalarımızı geliştirirken, kullanıcıya arabirim oluşturan web formları, klasik anlamdaki bir form elemanı gibi sadece sunucuya veri döndürmez, web formları uygulamanın her aşamasında sunucunun kontrolü altındadır. Get-post-push-
Image of page 9
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon
 • css

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern