Derin zemane refiki ki h\u00e2li ez halelest \u015eur\u00e2hi i mey i \u015f\u00e2f u seiine i \u011fazelest

Derin zemane refiki ki hâli ez halelest şurâhi i

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Derin zemane refiki ki hâli ez halelest Şurâhi-i mey-i şâf-u seiine-i ğazelest XLL Ben o kişiyim ki meyhane bucağı tekkem» pirimugana dua da seher çağındaki virdim- dir. Çenk teranesiyle sabah şarabı yoksa ne korkum var? Benim musikim, sabahleyin özür isteyen ahımdır. Tann’ya hamdolsun ki padişahtan da fa- riğim, yoksuldan da. Sevgilinin kapısındaki yoksul büe benim padişahım. Mesçitten de maksadım vuslatın, meyha- neden de. Tann şahittir ki bundan başka bir hayalim yok. 365 . Bu eşiğe yüz koyduğum zamandan beri dayandığım yer, güneş mesnedinden bile üs- tün. Devlet kapısından kaçmak, benim yolum, yordamım değil. Meğer ki ecel kılıcı otağımın ipini kessin, otağım yıkılsın.
Image of page 2
HAFIZ DİVANI 45 Hafız, günah işlememek ihtiyarımıza bağlı değilse de sen yine edep yolunu gözet de deki: Suç benim! Menem kî guşe-i meyhane hankâh-ı meoest Ducâ-yı pır-i muğan vird-i şübhgâh-ı mcnest XLII. Ey kutsi güzel, nikahım kim açar? Ey cennet kuşu, sana kim yem ve su verir’ Bu ciğerler yakan düşünce gözüme uj ku- yu haram ¿tti. Kimin kucağı, istirahat ve uyku konağın oldu? 370. Yoksulu hiç sormuyorsun. Korkarım, sen- de yarhganma. düşüncesi, sevap ümidi yok! * O mahmur gözler, âşıkların yolunu vur- du. Bundan da anlaşılıyor ki şarabm, öldü- rücü!
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors