Diğer bir ifadeyle aspnet sayfalarımızı ve

Info icon This preview shows pages 4–6. Sign up to view the full content.

Diğer bir ifadeyle ASP.NET sayfalarımızı ve uygulamalarımızı bildiğimiz programlama dillerinden herhangi bir tanesi ile geliştirebiliriz. Burada bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim, herhangi bir script dilinden değil, herhangi bir programlama dilinden bahsediyorum.
Image of page 4

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Aşağıdaki tabloda .NET Framework’ünün temel bileşenleri görülüyor. Bu tabloda ilk dikkati çeken .NET Frameworkünde, uygulama geliştirmeye yönelik, kullanılabileceğimiz programlama dillerinin çeşitliliğidir. .NET duyurulması ile birlikte üzerinde en çok konuşulan konulardan bir tanesi C ++ ‘ ın yeni bir versiyonu olan C# dili olmuştur. C#, C++’ ın temel özelliklerini koruyarak, .NET platformuna yönelik bir alt yapı sunar. C++ ile program geliştirenlerin temel alışkanlıklarını da koruyarak, .NET platformunun bütün özelliklerinden kolayca yararlanmalarını sağlamak amacıyla Microsoft tarafından geliştirilmiştir. C# (C şarp diye okunur) ile birlikte, Microsoft VB’nin .NET için geliştirilmiş yeni bir versiyonu VB.NET’ i programcıların hizmetine sundu. VB.NET de aynen C# gibi, bir önceki versiyonu olan VB’nin bir çok özelliğini kapsayan, bunun yanında .NET için yeni özellikler sunan bir yapıya sahip. Sonuçta daha önceden VB veya C++ ile program geliştirilenler yeni baştan dil öğrenmek zorunda kalmıyorlar. Sadece, .NET’in getirdiği yeni kavramları ve değişiklikleri öğrenmeleri yeterli. Hatta Perl, Java gibi günümüzde çok kullanılan programlama dilleri bile .NET uygulamaları geliştirebilmektedir. Kısacası .NET, programcılara, geriye doğru uyumlulukla değişik dillerde uygulama geliştirme imkanı sağlamaktadır. .Net Framework tablomuzu incelemeye devam edersek, değişik programlama dilleri ile uygulama geliştirmenin altında temel iki katmanın yattığını görüyoruz. Bunlardan bir tanesi ASP.NET ve diğerleri de Windows formlarıdır. Aslında bu iki katman, bir .NET uygulamasında birbirlerinden çok fazla ayrılmayan, bütünleşik bir yapı sunar. Bunun anlamı ASP.NET ile geliştirdiğimiz bir web uygulamasında, Windows platformunun bütün özelliklerini kolayca kullanabileceğimizdir. ASP.NET ile Windows formları sıkı bir ilişki içindedir. Bu katman web uygulamalarımızın temelini oluşturmaktadır. Bir alt katmanda Uygulama servislerinin veri kısmını oluşturan Data servislerini görmekteyiz. XML, .NET’ in odak noktasıdır. XML günümüzde veri depolaması, yönetimi ve kullanımının temel standardı olmuştur. Platform bağımsız yapısı, kolay geliştirmesi ve basit mantığıyla, endüstri üzerinde uzlaştığı bir dildir. Dolayısı ile herhangi bir platformda uygulamanın nasıl geliştirildiği değil, uygulama sonucu oluşan verinin, herkesin üzerinde uzlaştığı standart bir yapıda sunulması işin özünü oluşturmaktadır. Ve böylece, bundan sonra web’ de ve uygulamalarda veri değişimi tam anlamıyla standart yapıya kavuştuğundan (veya kavuşmak üzere olduğundan), uyumsuzluk problemleri sona ermiş olacaktır.
Image of page 5
Image of page 6
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon
 • css

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern