Kadehin a\u011fz\u0131ndaki yaz\u0131dan iki \u00e2lem s\u0131r r\u0131m okuyan Cemin kadehindeki remizleri

Kadehin ağzındaki yazıdan iki âlem sır rım

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

günah saymakta. Kadehin ağzındaki yazıdan iki âlem sır- rım okuyan, Cem'in kadehindeki remizleri, yoldaki izlerden bile anlar. Gönlüm, sakinin gözünden canının bağış- lanmasını dilemedi. Neden mi diyeceksin? Çünkü o kalbi kara merhametsiz güzelin âde- tini biliyor. 490. Bahtımın yıldızının tesiriyle gözlerimden seher çağlarında öyle yaşlar aktı, öyle ağla- dım ki bu ağlayışı Zühre de gördü, ay da anladı. ••Kadehin dudağıyle sâkinin yüzünü, bir gecelik hilâlle ayın on dördü büen kişinin bakışı, ne hoş bakıştır! Hafız’ın gizlice şarap içtiğini muhtesiple şahne şöyle dursun, padişah büe duydu, büdi. O padişah, öyle bir derecesi yüce padi-
Image of page 2
60 HAFIZ DİVANI gahtır ki dokuz felek eyvanını, divanhanesin- den bir nümune saymıştır! Be kuy-ı meykede her sâliki kî reh dânist Deri diğer zeden endişe-i tebeh dânist LVL Ağlamaktan gözbebeklerim kanlar içinde. Bir bak da gör, iştiyakınla halkın hali nasıl? 495. Lâl dudağınla şarap rengindeki gözünü anarak gam kadehinden içtiğim kızıl şarap, kandan ibaret! Civarın maşrika benziyor; oradan yüzü- nün güneşi doğarsa ne kutlu talihim var! Ferhad’ın sözü, ancak Şirin’in dudağınm hikâyesi; Leylâ'nın saçlanndaki büklüm de Mecnun’un durağı! Gönlümü bir sor, soruştur... çünkü boyun selvi gibi gönül alıcı. Söz söyle... çünkü sö- zün lâtif ve düzenli! Şarap döndür de cana biraz rahat ve
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors