Y\u00e2 Rab in \u015femc i dil efr\u00fcz zi k\u00e2\u015f\u00e2ne i kistCan \u0131 m\u00e2 s\u00fcht bipursid ki c\u00e2n\u00e2ne i

Yâ rab in şemc i dil efrüz zi kâşâne i kistcan

This preview shows page 2 - 4 out of 5 pages.

Yâ Rab in şemc-i dil-efrüz zi kâşâne-i kist Can-ı mâ süht bipursid ki cânâne-i kist LXV. Yüzünü kimse görmedi, binlerce gözcün var. Henüz konce haündesin, açılmadın, yüz- lerce bülbülün var! ** Dilerim, kimse senden ayn düşmesin..* ben, senden ayn düştüm ama umuyorum ki pek yakında vuslatına kavuşacağım. Civarına geldiysem şaşılacak ne var? O diyarda benim gibi binlerce garip mevcut. Kim âşık oldu da sevgili onun haüne bakmadı, onu görüp gözetmedi? Hocam, dert yok... yoksa doktor meydanda. 575. Bir yerde ibadet yurdunu bezediler mi elbette orada rahip manastınndaki nakusun sesi de duyulur, salibin şöhreti de. Kafız’ın bu derece feryadı boş yere değil herhalde. Mutlaka duyulmamış bir efsane, şaşılacak bir iş oldu!
Image of page 2
70 HAFIZ DİVANİ Ruy ı tu kes nedıd-u hezaran raklb hest Der ¿once-i henüz-u şedet cendelib best LXVL Yüzünün ziyasından aydınlanmayan bir göz, bir görüş yok. Kapının toprağını, gözüne minnetle çekmeyen bir göz olsun... imkânı mı var? Nazar ehli, yüzüne bakmada... doğru, fa- kat bir baş olsun da onda senin zülfünün havası olmasın... buna imkân yok. Sırrını gizleyemeyen göz yaşlarım kanlarla bulanık akarsa şaşılacak şey mi? Sırnnı faş edenin utanmaması, yaptığına nadim olmaması mümkün mü? 580 . * Rüzgârdan eteğine bir toz konmasın diye geçeceği hiç bir yol yok ki göz yaşları- mın seliyle sulanmasın!
Image of page 3
Image of page 4

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 5 pages?

 • Fall '08
 • JOHNSON

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes
A+ icon
Ask Expert Tutors