Bunu engellemek amacıyla çeşitli koruma

Info icon This preview shows pages 10–12. Sign up to view the full content.

Bunu engellemek amacıyla çeşitli koruma mekanizmaları geliştirilmiş ve yeni teknolojiler ve yeni uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bu teknolojilerden biri şifrelemedir (kriptoloji). Şifrelemede gönderilecek ve korunması istenen sayısal veri şifreleme algoritmalarıyla bir anahtar yardımıyla anlaşılmaz bir hale dönüştürülür ve bu şekilde gönderilir. Ancak şifrelerin de zaman içinde kırılabilmesi şifreleme güvenli iletişim için tek başına yeterli olmadığını göstermektedir. Bu nedenle şifreleme ve bilgi gizleme (information hiding) yöntemleri, özellikle de steganografi, birlikte kullanılarak güvenli bir iletişimin yapılması sağlanabilmektedir. Bilgi gizleme iletişim güvenliği için oldukça önemli bir konudur. Bilgi gizlemede amaç iletişimin bir üçüncü kişinin fark edemeyeceği şekilde yapılmasıdır. Şifrelemede üçüncü kişi gizli bir bilginin gönderildiğinden haberdardır, fakat bilgi gizleme yöntemleriyle iki kişi arasındaki iletişimin gizli bir şekilde yapılması mümkün olmaktadır. Üçüncü kişi arada gizli bir iletişim olduğunu fark edememektedir. Bilgi gizleme çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok yeni teknik geliştirilmiştir ve hala geliştirilmeye devam edilmektedir [Katzenbeisser ve Petitcolas, 2000]. Bilgi gizlemenin çok önemli bir alt disiplini olan Steganografi , sayısal (dijital) ortamdaki verilerin (metin, ses ve görüntü dosyaları) korunması için son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Steganaliz ise gizli yapılan iletişimin ele geçirilmesi için yapılan saldırıları içermektedir. 9
Image of page 10

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

Bir steganografik sistemin güvenilirliği çeşitli açılardan değerlendirilmektedir. Bunlar bilgi gizlemenin örtü verisini (cover object) ne kadar değiştirdiği, bilgi saklama kapasitesinin ne kadar olduğu ve dayanıklılığının ne kadar olduğudur. Dayanıklılık ölçütü steganalitik yöntemlere karşı ne kadar başarılı olduğu ile ölçülmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok steganografik yöntem ortaya çıkmıştır, bu gelişmeyle birlikte birçok steganalitik yöntemin de geliştirilmesi gerekmiştir. Her steganografik yöntem farklı bir metod izlediği için bunları sezmede kullanılacak steganalitik yöntemler de çeşitlidir. Bir steganografik yöntem için geliştirilen steganaliz yöntemi bir diğeri için çalışmamaktadır. Her steganografik yöntemin kendine özgü bir steganaliz yöntemi bulunmaktadır. 1.1 Bilgi Gizleme Bilgi gizleme iki kişi arasında yapılan iletişimin bir üçüncü kişi tarafından fark edilmeyecek şekilde gerçekleştirilmesidir. Bilgi gizlenmenin amacı, iletişimimizdeki veriyi veya iletişiminin amacını saklamaktır.
Image of page 11
Image of page 12
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.
 • Spring '18
 • traver laudon

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern